Новини

«Аграріям треба виходити в поле, а працівників мало»: на Буковині розпочалася посівна

На Буковині тривають весняно-польові роботи. Фермери підживлюють озимі культури й засівають ярі, йдеться в матеріалі ” “.

“Аграрії підживлюють посіви озимини. Озимих сільськогосподарських культур під урожай 2024 року ми посіяли понад п’ятдесят тисяч гектарів. Наразі фермери підживили 80 відсотків від усієї площі. Погодні умови задовільні. Запас вологи в ґрунті достатній. Зараз розпочато посів ранніх ярих культур. Зокрема, ярий ячмінь, пшениця. Їх плануємо посіяти на площі у 18 тисяч гектарів. Наразі засіяли тільки два. Почали засівати культури у Дністровському та Чернівецькому районах”, – розповіла начальниця управління агропромислового розвитку ОВА Інна Вовчук.

У 2024 році на Буковині планують засіяти понад 310 тисяч гектарів різними сільськогосподарськими культурами.

“Проти попереднього року фермери засіюють на 800 гектарів більше. За оперативними даними підприємств, спостерігається зменшення посівів зернових і зернобобових культур: пшениці, ячменю, кукурудзи. Проте більше буде засіяно технічних культур: сої, соняшнику, ріпаку, цукрового буряка. Але різниця коливається в межах двох відсотків”, – говорить І. Вовчук.

Зміни посіву зумовлені потребою дотримання сівозміни. Також великою проблемою зараз є збут продукції, зазначає посадовиця.

“Маємо проблему з реалізацією врожаю. Низька ціна на продукцію, великі затрати на вирощування. Ринкова вартість на деякі культури нижча, ніж собівартість вирощування. Багато аграріїв зіткнулися з цією проблемою. Лише деяким пощастило. Зокрема тим, які завдяки сівозміні, садили більш рентабельні культури – ріпак, сою. Вони, можливо, отримали прибуток або вийшли в нуль. Проблемними залишаються кукурудза й пшениця. Блокування на кордоні також впливає на збут урожаю. Що довше стоїш на кордоні, то більша собівартість продукту”, – говорить пані Інна.

Також через війну й мобілізацію гостро постала проблема робочої сили.

“Це велика проблема. Аграріям треба виходити в поле, а працівників мало. Забронювати людей зараз підприємство може лише 50 % від усієї кількості. Тому проблемно знайти зараз робітників”, – говорить посадовиця.

Фермер із Кадубівців Олександр Воєвідко каже, що ціни дуже низькі, тому зараз агропродукцію тримає на складах.

“Цьогоріч плануємо засіяти 330 гектарів озимої пшениці, а решту територій – кукурудзою й соєю. Проте зараз не засіваємо, адже земля добре ще не прогрілася. Для нас основна проблема – низькі ціни на нашу продукцію. Від цієї проблеми залежить все інше. Ціна зараз нижча від собівартості. Наприклад, за тонну кукурудзи пропонують 4000 гривень без податку на додану вартість, а її собівартість – 5000 гривень. Тому думаю, що робити: сіяти кукурудзу чи ні? І нічого не продаю. Тримаю на складах. Може, ціна все ж виросте. Проте частину продав, адже потрібні були гроші на добрива, підживлення”, – каже О. Воєвідко.

” ”

–>

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.