Новини

Пенсії, виплати ВПО, субсидії: що зміниться для українців з 1 березня

З 1 березня 2024 року проведуть індексацію пенсій для понад 10 млн українців та здійснять перерахунок пенсій у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму. Також у березні стануться зміни у призначенні виплат на проживання для ВПО, а деякі категорії українців зможуть отримати грошову допомогу від ООН.

Про це пише NV.

Індексація пенсій-2024: головні показники

Завдяки індексації з 1 березня пенсії підвищаться на 8% у понад 10 млн українців.

Середній прогнозний рівень зростання пенсій після індексації – 322 грн, розмір середньої пенсії в Україні зросте з 5395 грн до 5717 грн.

Розмір підвищення пенсії за результатами індексації буде обмежено 1500 грн для всіх отримувачів пенсій і страхових виплат, незалежно від категорії.

При цьому, за будь-яких розрахунків, підвищення пенсій становитиме не менше, ніж 100 грн.

У кого зростуть пенсії з 1 березня

З 1 березня будуть проіндексовані та перераховані пенсії для:

• 9,5 млн “цивільних” пенсіонерів, яким пенсію призначено на загальних підставах;

• 596 тисяч пенсіонерів силових відомств (ті, кому пенсії призначали за Законом України № 2262 Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб);

• 97,8 тисяч осіб, які отримують пенсію по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, внаслідок Чорнобильської катастрофи;

• 20,8 тисяч науковців, державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування (для них уряд прискорив проведення індексації, в 2023 році їх пенсії перерахували 1 липня);

• усіх пенсіонерів, хто отримує виплати (зокрема, мінімальну пенсію за віком, доплати за понаднормовий стаж та інше, відповідно до пункту 8 Прикінцевих положень Закону України Про Державний бюджет України на 2024 рік) з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 1 січня 2024 року.

Також з 1 квітня відбудеться автоматичний перерахунок пенсій для 654 тисяч працюючих пенсіонерів (з урахуванням їх оновленого страхового стажу).

Як збільшаться виплати прив’язані до прожиткового мінімуму та мінімальні пенсійні виплати

Для непрацездатних осіб прожитковий мінімум з 1 січня 2024 року встановлено на рівні 2361 грн. На цій підставі збільшаться наступні виплати:

• доплати за понаднормовий стаж для непрацюючих пенсіонерів — до 23,6 грн за кожен додатковий рік;

• індивідуальні надбавки та доплати до пенсії;

• мінімальні пенсійні виплати для осіб з невеликим стажем — до 2725 грн;

• максимальна пенсія — до 23 610 грн.

Також від 1 березня буде гарантовано такі мінімальні виплати:

• непрацюючі пенсіонери віком від 65 років з повним страховим стажем (30/35 років у жінок та чоловіків відповідно) — пенсія не може бути нижчою за 3370 грн;

• пенсіонери до 70 років із наявним стажем 30 років у жінок та 35 років у чоловіків — пенсія не може бути нижчою за 2980 грн;

• пенсіонери від 70 до 80 років при наявності стажу 30/35 років — пенсія не може бути нижчою за 3240 грн;

• пенсіонери від 70 років у яких стажу менш як 30/35 років — мінімальна пенсія обчислюється в розмірі, пропорційному до набутого страхового стажу, виходячи з розміру мінімальної виплати 3240 грн;

• пенсіонери від 75 до 80 років з набутим стажем 20 років для жінок та 25 років у чоловіків — пенсія не може бути нижчою за 3240 грн;

• пенсіонери від 80 років зі стажем 20/25 років залежно від статі – пенсія не може бути нижчою за 3370 грн.

Кому автоматично продовжать виплати ВПО з 1 березня

З 1 березня 2024 року виплати внутрішньо переміщеним особам буде продовжено для більшості нинішніх отримувачів, які належать до найбільш вразливих категорій. Щоб підтримати їх, ще на 6 місяців, автоматично, продовжуються виплати для ВПО, які не мають можливості працювати, а саме:

• для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);

• осіб з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворих дітей;

• дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа віком до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків.

Нагадаємо, допомога для громадян, які проживають в Україні і мають статус внутрішньо переміщених осіб, становить:

• для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 грн;

• для інших осіб — 2000 грн.

Отримувати гроші можна 15-го та 28-го числа кожного місяця.

Кому виплати ВПО продовжать після подання заяви

Проте значна кількість ВПО також зможуть отримати виплати ще на 6 місяців, після подання нової заяви.

Право на продовження виплати ще на 6 місяців за заявою мають:

• малолітня дитина, яка прибула в нову громаду без супроводу законного представника;

• вагітна жінка після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності — для жінок, яких віднесено до I—IV категорій осіб, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС);

• людина, яка втратила працездатність, але не має права на пенсійну виплату та /або отримує державну соціальну допомогу (за умови, що середньомісячний сукупний дохід на одну особу в такій сім’ї не перевищує 9 444 грн.

Держава надає додаткову підтримку батькам, які не мають можливості працювати, доглядаючи дітей. Тому за заявою допомога продовжуватиметься, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім’ї не перевищує 9444 грн:

• для осіб працездатного віку, які не працюють і доглядають за дитиною до 14 років;

• або сімей, у яких виховується троє і більше дітей до 18 років (при цьому всі діти проживають в сім’ї і не виховуються в інтернатних закладах).

Такі сім’ї отримають допомогу, якщо проживають на території, де ведуться чи можливі бойові дії.

Інші випадки продовження виплат ВПО за заявою

Родини, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячого садочка, а навчання у школі відбувається онлайн або в змішаному форматі (офлайн та онлайн) — також можуть подати заяву і отримувати виплати протягом наступних півроку.

Також за заявою допомога продовжується:

• якщо людина працездатного віку не працює, але зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна чи така, що шукає роботу, і при цьому в сім’ї є діти, які відвідують садочки, школи, навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

Також право на продовження виплати ще на 6 місяців за заявою мають особи:

• які доглядають за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, особою, яка досягла 80-річного віку, або за тяжкохворою дитиною;

В усіх цих випадках допомога призначатиметься на всіх осіб з числа ВПО у такій сім’ї, але інші члени родини, які не працюють, мають зареєструватися в центрі зайнятості. Якщо вони цього не зроблять, виплата допомоги припиняється через місяць.

Хто отримає доплати від ВПП ООН у березні

Право на додаткову грошову допомогу від Всесвітньої продовольчої програми Організації Об’єднаних Націй (ВПП ООН) матимуть:

• особи з інвалідністю з дитинства;

• діти з інвалідністю.

Вони повинні відповідати наступним критеріям:

• отримувати соціальну допомогу від держави у розмірі меншою ніж 3250 грн;

• не отримувати міжнародної цільової грошової підтримки від інших міжнародних організацій протягом періоду надання допомоги;

• не отримувати виплати для ВПО (за винятком тих, хто мешкає на територіях активних або можливих бойових дій).

Грошова допомога міжнародних партнерів буде доплатою до державної соціальної допомоги. Її сума дорівнюватиме різниці між 3250 грн і виплатами, які отримує людина.

Виплата додаткової грошової допомоги проводитиметься ВПП ООН щомісяця протягом трьох місяців на підставі відомостей, що містяться в інформаційних базах Інформаційно-обчислювального центру Міністерства соціальної політики України. Тому жодних додаткових дій отримувачу допомоги вчиняти не потрібно.

Допомога нараховуватиметься на банківські рахунки або ж доставлятиметься Укрпоштою (у спосіб отримання допомоги), без звернень громадян.

У березні українці також можуть отримати грошову допомогу від Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН). Докладніше проте те, як і де можна зареєструватися на виплати дивіться за посиланням.

Розмір субсидії у березні 2024 року, як і де її оформити

У березні 2024 року у громадян України збережеться можливість отримання державної допомоги у вигляді субсидій для оплати житлово-комунальних послуг. Березень буде останнім повним місяцем опалювального сезону 2023−24.

Середній розмір фінансової підтримки для українців на оплату комунальних послуг в опалювальний сезон 2023−24 становить 1410 грн. Скорочення розміру житлових субсидій після того, як з 1 січня зросла мінімальна зарплата в Україні, не очікується.

Для проведення розрахунку житлової субсидії на опалювальний період 2023−24 доходи враховуються за І – ІІ квартали 2023 року, а розмір пенсійної виплати (як дохід) враховується за серпень 2023 року.

Житлова субсидія розраховується як різниця між вартістю комунальних послуг і сумою обов’язкового платежу. Як розрахувати розмір допомоги можна дізнатися за цим посиланням.

Згідно з рішенням уряду, субсидія призначається, якщо витрати на комуналку перевищують 15% середньомісячного сукупного доходу родини до завершення воєнного стану та протягом 1 місяця після його скасування.

Звернутися за житловими субсидіями можна кількома способами:

▪ найзручнішою для багатьох є опція подання документів через вебпортал електронних послуг ПФУ, мобільний додаток ПФУ або через портал Дія;

▪ кожен може звернутися за призначенням субсидії до будь-якого сервісного центру ПФУ, без прив’язки до місця реєстрації, такий варіант прийнятний для людей, які потребують експертної консультації та допомоги працівників фонду;

▪ також є можливість звернутися особисто до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади та посадових осіб ЦНАПів;

▪ крім того, звернення до Пенсійного фонду України можна направити поштою, як варіант віддаленої форми звернення.

” ”

–>

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.