Чоловіків, яких ВЛК визнала обмежено придатними, по закону не мають відправляти на фронт. Втім, все-таки трапляються випадки, коли їх залучають до служби безпосередньо у зоні бойових дій.
Про те, чому так стається і як цьому запобігти, розповідає адвокат Роман Сімутін в YouTube.
Чому обмежено придатні чоловіки можуть опинитись на передовій
“На жаль, таке стається внаслідок недосконалості законодавства, мовчання лікарів, які проводять ВЛК та через незнання прав військовими”, – каже юрист.
Він пояснює, що питання обмежено придатних регулюється наказом, де зазначено, що одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними – непридатні до служби у Десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецвійськах (за винятком підрозділів забезпечення) та придатні до служби у частинах забезпечення, ТЦК, установах, організаціях, навчальних закладах.
“Тут ключове речення – в індивідуальному порядку у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Я ще жодного разу не бачив у постанові ВЛК запису, що конкретно військовому протипоказано, враховуючи його захворювання, бо у кожного вони різні. Комусь, наприклад, протипоказані навантаження, у когось взаємодія з холодом викликає приступи, а для когось відсутність гігієни провокує шкіряні висипання”, – говорить Сімутін.
Адвокат додає, що більшість ВЛК навіть не виконує формальну складову наказу і не пише, де військовому заборонено служити.
“Як наслідок – командир знає про статус військового, але не має застережень. Тому і не дивно, що обмежено придатні часом опиняються і на передовій”, – зазначає юрист.
Як цьому запобігти
“Однозначно вимагати від ВЛК зазначати протипоказання – це найефективніший спосіб. А що робити, якщо у постанові нічого не вказано і ви вже служите, а командир відправляє виконувати завдання за умов, які вам протипоказані? Офіційно повідомити його рапортом. Я впевнений, що про таке ви ніколи й не чули”, – каже Сімутін.
” ”
–>