Новини

Провести зиму і зустріти весну: буковинців запрошують на свято Масниці

У Чернівцях влаштують “Буковинське Пущення”, або ж “Масницю”. Таким чином проведуть зиму і зустрінуть весну.

Про це повідомляє управління культури Чернівецької ОВА, пише molbuk.ua

Святкування відбудуться у Чернівецькому обласному музеї архітектури і побуту 26 лютого. Початок – о 13.00.

“Відтворення народних традицій, звичаїв та обрядів – одне з першочергових завдань нашого музею. Запрошуємо Вас поринути у світ народного святкування “Буковинське Пущення” (“Масниця”), яке відбудеться у Чернівецькому обласному музеї архітектури і побуту 26 лютого о 13:00 годині. Масниця — своєрідне прощання з зимою та вітання весни. Свята, схожі на це, існують в різних країнах світу, але саме в Україні століттями створювалися унікальні традиції та обряди”, – йдеться у повідомленні.

Тиждень, який в народі отримав назву Масляна, або Масниця, в церковній традиції зветься Тижнем сирним, масляним, або Сирною седмицею.

Про це повідомляють у пресслужбі Православної церкви України.

Зазначається, що назва тижня пояснюється тим, що впродовж нього дозволяється вживання молочних продуктів (відтак, і сиру), а також яєць. До того ж цей тиждень є загальницею, тобто одноденних постів у середу і п’ятницю немає.

“Починається Сирна седмиця з Неділі м’ясопусної, а закінчується Неділею сиропусною, коли “відпускається сир” (тобто, добровільно християни відмовляються його вживати), адже далі настає період Великого посту, – йдеться в повідомленні.

У ПЦУ кажуть, що попри схожість щодо продуктів споживання, народна Масляна та Сирна седмиця дуже різняться за змістом та характером їх проведення:

“Якщо звичаї народної Масниці здебільшого спрямовані на веселощі, гуляння, загравання, пустощі й щедрі частування, то для вірян Сирна седмиця – це останній підготовчий тиждень до Великого посту, в який бажано увійти з миром і спокоєм у душі”.

Наближаючись до Великого посту, під час Сирного тижня у храмах вже не звершується Таїнство шлюбу (вінчання). У середу та п’ятницю не служиться літургія. А з середи вже починають читати покаянну молитву преподобного Єфрема Сиріна.

Вірянам нагадують, що останній день Масляної – Неділя сиропусна, прощена.

“В цей день не лише за церковною, а й за народною традицією прийнято “прощатися” – просити у рідних і ближніх прощення за кривди чи гріхи, вчинені навмисно чи ненароком.Олекса Воропай в етнографічному нарисі “Звичаї нашого народу” фіксує також давню традицію у Прощену неділю відвідувати цвинтарі, щоби просити прощення у спочилих родичів.

” ” у Facebook | Telegram | Viber |

–>

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.