Напевно таке відбувалося і з вами: лягаєте спати вчасно, наївно припускаючи, що вас чекають покладені вісім годин, щоб добре відновитися, а натомість годину-другу перевертаєтесь з боку на бік і, коли нарешті вдається заснути, прокидаєтеся кілька разів від занадто яскравих або тривожних сновидінь.
І над ранок, коли ви міцно спите, дзвонить будильник, пронизливо сповіщаючи, що спроба відпочити не вдалася, а попереду цілий день, сповнений дрімотного туману. Замість продуктивного дня ви отримуєте якісне похмілля без вечірки напередодні, інформує Ukr.Media.
Сон необхідний людському організму, щоб функціонувати без перебоїв і не хворіти. Природа усе передбачила: циркадні ритми тримають ситуацію під контролем, сповільнюючи до ночі пульс і дихання, дозволяючи тілу якісно розслабитися і набратися сил. Недосип — це серйозний стрес, позбутися якого нелегко. Він нерідко супроводжується відчуттям неспокою і нездатністю сконцентруватися.
На щастя, існують хитрощі, які допоможуть зібратися з силами, навіть якщо ніч не задалася. “Сон важливий як для мозку, так і для тіла, і запорука успіху тут — двостороння стратегія”, — пояснює експерт зі сну, доктор Ніл Стенлі, пропонуючи шість простих і дієвих порад, як відчути себе бадьоріше, коли не вдалося виспатися.
Не залежуйтеся
Прокинувшись з самого ранку і безтямно кліпаючи в блідій напівтемряві світанку, важко уникнути спокуси трішки полежати під теплою ковдрою і, можливо, знову заснути. Але доктор Стенлі налаштований проти напівзаходів: “Якщо ви вже прокинулися, навіщо заганяти організм назад у стан сну? Піднімайтеся, розсуньте штори, відкрийте кватирку, впустіть до кімнати світло і свіже повітря. Розімніться трохи, прийміть душ і сідайте снідати — так тіло перебудується на безсонний режим, забувши про недосипання”.
Інтенсивніше працюйте на початку дня
Після безсонної ночі ймовірність того, що до обіду ви перетворитеся на жалюгідне безхребетне створіння, що тяжіє до офісного дивану, наближається до 100%. “Виконуйте важливу роботу в першій половині дня, щоб не напружуватися після ланчу”, — радить Стенлі.
Не налягайте на кофеїн
“Міцна кава у великій кількості — тимчасове вирішення проблеми, — попереджає лікар. — Це допоможе стартувати, але не забезпечить енергією на весь день”. Проковтнувши за ранок близько чотирьох-п’яти чашок, ви ризикуєте досягти зворотного результату. “Вступає в силу U-подібна крива побічних ефектів: кофеїн дає імпульс, але коли його забагато, відбувається перемикання на спад і вас починає хилити в сон. Рекомендую замінники: чай, цитрусові соки і побільше чистої води. До того ж, коли ви встаєте, щоб заварити чай або прогулятися до туалету, ви рухаєтеся, а це бадьорить”, — пояснює Стенлі.
Рухайтеся
Попередній пункт підводить до наступного: не завмирайте у позі мислителя за робочим столом, якщо ви не виспалися. Імітації праці не вийде — очі будуть зрадливо злипатися. “Будьте більш активними, — наполягає доктор. — Робіть невеликі перерви і прогулюйтеся офісом. Якщо в обідній час проводяться заняття з йоги або пілатесу, спробуйте до них приєднатися. Або просто вийдіть на свіже повітря і прогуляйтеся півгодинки”.
Влаштуйте тиху годину
“Коли ви знемагаєте від бажання заснути, краще за все зробити саме те, що ви хочете, — вважає Стенлі. — Не нехтуйте можливістю подрімати — на офісному дивані, за столом, у власній машині і навіть в туалеті! Якщо подібні речі не вітаються корпоративною культурою, помедитуйте 10 хвилин із закритими очима, дозволяючи мозку відпочити”. Так-так, і намагайтеся не хропіти.
Не зациклюйтесь на недосипанні
Якщо видалася погана ніч, наступна неодмінно буде кращою, і ви зможете надолужити згаяне. Головне, не концентруватися на цьому досягненні, думаючи лише про правильний час, щоб лягти в ліжко та ідеальний підйом. “Зробіть щоденні домашні справи і лягайте спати у звичний час. Розслабтеся, і зможете заснути, мов немовля”, — обіцяє Ніл Стенлі.