Кількість самогубств на Буковині значно зросла. Тож кореспондентка molbuk.ua з’ясувала у завідувача відділу обласного бюро судово-медичної експертизи Іллі Беженаря, чому так.
Про це йдеться в публікації .
– Чому люди накладають на себе руки?
– Коли людина вчиняє самогубство, на неї діють три фактори. Перше – це спадковість. У людини є якісь психічні відхилення, які призводять до того, що вона накладає на себе руки. Друге – зловживання алкоголем чи наркотиками. Тоді людина просто втрачає здорове мислення. Якщо говорити про молодь, то це може бути нерозділене кохання.
– У таких ситуаціях часто молоді хлопці та дівчата вдаються до крайнощів. Третє – важкі хвороби. Біль буває настільки сильним, що людина просто не витримує. Четверте – соціальне життя. Це вже більше пов’язано з фінансовими проблемами та боргами. Люди позичають багато грошей, потім не мають можливості їх повернути і не витримують. Свою роль у цьому відіграв і карантин, коли багато людей збідніло.
– Яким чином вчиняють суїциди?
– Самогубство – це спосіб покінчити не зі своїм життям, а зі своїми стражданнями. Це можуть бути фізичні, психічні проблеми, з якими людина просто не може впоратися. На першому місці – самогубства через повішення. На другому – падіння з висоти. На третьому – медикаментозні отруєння. На четвертому – ушкодження гострими предметами.
– На п’ятому – ушкодження з вогнепальної зброї. Серед самогубців 75 відсотків чоловіки, а 25 відсотків жінки. Із цього показника 80 відсотків людей на момент вчинення суїциду перебували у стані алкогольного або ж наркотичного сп’яніння і лише 0,3 відсотка з них перебували на обліку в психлікарні.
Як розповів медичний директор Чернівецької обласної психіатричної лікарні Олег Січкар, за шість місяців 2021 року в лікарні надавали невідкладну допомогу 38 особам, яких врятували від самогубства.
– За 2020 рік таких пацієнтів було 61. Наразі ми вже маємо 38 за цей рік, а це дуже багато. Люди вкрай збідніли і не можуть впоратися зі своїми життєвими проблемами. Варто повернутися в часі трохи назад, коли жінки масово виїжджали за кордон і залишали чоловіків та дітей. Чоловіки налягали на алкоголь, а діти жили за принципом: “Мама дасть гроші”. Зіштовхуючись із будь-якими труднощами, вони не витримували. Наразі на теренах Буковини немає як такої психологічної допомоги, а все чому? Бо немає фінансування.
– До нас у психіатричну лікарню надходить такий пацієнт, ми надаємо йому невідкладну допомогу, оцінюємо його стан, а далі просто виписуємо… Наші люди втрачають надію в “світле майбуття” та усі свої проблеми, що накопичуються, намагаються вирішити шляхом самогубства. Така висока цифра самогубців у нас в області є маркером соціальних проблем, котрі існують у краї, – зазначає пан Олег.
– В якому віці люди найчастіше схильні накладати на себе руки?
– Переважно гинуть люди віком від 30 до 40 років. Через те, що не можуть знайти себе у цьому світі: ніде жити, працювати, немає що їсти. Досить високий показник суїциду є й серед молоді. Так, за 2018 рік загинуло 13 осіб віком від 18 до 30 років, – розповідає пан Ілля.
Статистика суїцидів на Буковині
2018 – 153
2019 – 136
2020 – 153
2021 (від початку) – 29
Варто знати
Якщо помітили схильність до суїциду в близьких:
– будьте відкритими, дайте зрозуміти людині, що вона цінна для вас;
– виявляйте підтримку та розуміння;
– давайте зрозуміти, що з кризового стану є вихід;
– зверніться по допомогу до спеціалістів.
Національна служба медико-психологічної допомоги:
044-456-17-02
044-456-17-25
” ”