Гепатит А – відома хвороба “брудних рук”, яка останнім часом поширюється в Україні. Спалахи гепатиту А вже зафіксували на Вінниччині, Івано-Франківщині, Закарпатті та у Тернопільській області.
Що таке гепатит А, які симптоми цього захворювання та як йому запобігти, розповідає для molbuk.ua Валентина Миндреску, начальниця інфекційного підрозділу Чернівецької обласної клінічної лікарні.
– Наразі в інфекційному підрозділі Чернівецької обласної лікарні немає хворих із гепатитом А, – каже Валентина Борисівна. – Протягом останніх дев’яти місяців було лише два випадки на початку літа (у червні). Хворіли чоловік і дружина. У попередні п’ять років випадків гепатиту А майже не було – можливо, хворіла одна людина на рік і все”.
– Що таке гепатит А?
– Гепатит А – це захворювання печінки, викликане вірусом гепатиту А, який передається фекально-оральним шляхом, найчастіше через брудні руки, інфіковану воду та їжу. У людей, які перехворіли на гепатит А, формується пожиттєвий імунітет. На відміну від гепатитів В і С, при гепатиті А не розвивається хронічна форма інфекції. Загалом перебіг гепатиту А має позитивний прогноз, рідко закінчується смертю хворого. Однак у деяких випадках хвороба викликає ускладнення, тож найкращий спосіб вберегтися –
вакцинація.
– Які симптоми гепатиту А?
– Гепатит А, як правило, найчастіше перебігає у легкій формі. Найпоширеніші ознаки хвороби: нудота, підвищена температура тіла, слабкість, відсутність апетиту, діарея, блювання, неприємні відчуття в животі, потемніння сечі, жовтяниця (пожовтіння шкіри і білків очей). Не завжди в інфікованих спостерігаються всі симптоми.
– Як можна заразитися гепатитом А?
– У домашніх умовах гепатит А найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для сім’ї. Також можна заразитися через тісний фізичний контакт з інфікованою людиною.
– Що робити, якщо ви або ваші рідні захворіли на гепатит А?
– Основні рекомендації – це симптоматичне лікування. Госпіталізація зазвичай необов’язкова, якщо відсутній тяжкий перебіг інфекції.
Загальні рекомендації хворим на гепатит А:
– пити багато води;
– дотримуватись ліжкового режиму, відпочивати;
– не вживати ліків, що є потенційно токсичними для печінки (наприклад,
парацетамол/ацетамінофен, які часто використовуються для зниження
температури).
Якщо ви контактуєте з людиною, хворою на гепатит А, не потрібно “відселяти” її. Ця інфекція не передається через повітря, як, наприклад, збудник COVID-19, кору, вітряної віспи чи грипу. Цей вірус передається фекально-оральним шляхом, тобто хворий виділяє збудник фекаліями, а той, хто заражається, робить це через свої руки.
Щоб уникнути поширення вірусу, і хворому, і здоровому потрібно ретельно мити руки, особливо після туалету і перед споживанням їжі.
– Коли і як вакцинуватися проти гепатиту А?
– Якщо в дитинстві ви не отримали імунітету в результаті зустрічі з вірусом, варто вакцинуватися. Вакцинація проти гепатиту А дозволена у віці від 12 місяців життя. Вакцина є високоефективною (майже 100% відсотків). Якщо ви доросла людина і ви в групі ризику тяжкого перебігу гепатиту А, ви можете перевірити у себе наявність антитіл. Якщо вони у вас позитивні, то ви маєте імунітет.
Якщо у вас антитіла негативні, то вам варто вакцинуватися від гепатиту А.
Щоб уникнути зараження гепатитом А:
– ретельно мийте руки, особливо після туалету, перед споживанням їжі та її приготуванням, після громадських вбиралень;
– не купуйте продукти на стихійних ринках;
– вживайте чисту питну воду;
– кипʼятіть воду (1 хв. кип’ятіння вбиває вірус);
– уникайте сумнівних водойм, не пийте з них;
– найкраща профілактика гепатиту А – це вакцинація.
Цифри
Протягом 7 днів вірус гепатиту А зберігається у сухому середовищі за кімнатної температури.
Від 3 до 10 місяців – у воді.
До 30 діб – у випорожненнях.
” ”
–>