Новини

«У селі всі знають, що у мене гарна розсада»: буковинка розповіла секрети гарних урожаїв

Розсадницю та овочівницю Марію Фірчук у Чорногузах та сусідніх селах на Вижниччині знають практично всі. Адже саме її розсада красується на городах місцевих жителів.

Жінка вже багато років вирощує розсаду та різні овочі. Каже, що почала цим займатися ще у далекому 1992 році, йдеться в публікації .

“Біля цього треба наробитися”

Пані Марія майже 30 років працювала у колгоспі в рільничій бригаді, 20 з них – ланковою. Коли колгосп розпався, вирішила займатися овочівництвом на власному городі.

“У колгоспі був малий заробіток, ми могли заробити до 70 гривень, не більше. Тож після 29 років роботи почала садити свій город. Почала з того, що взяла помідори в сусіда й розвела собі насіння. Тепер саджу собі по дві-три сотки помідорів, трохи капусти. Багато садити вже не можу, бо займаюся цим одна. Діти пороз`їжджалися. Мені вже 75-й рік пішов, немає вже тієї сили, що колись. Біля цього треба наробитися: посадити, прополоти, підживити. Колись клала по п’ять-шість соток помідорів, а тепер вже не можу”, – каже жінка.

Пані Марія має 25 соток городу. Вирощує розсаду помідорів, перцю, капусти, огірки. Садить картоплю, кукурудзу. Окрім городу, жінка має корову та свиней. Каже, що важко, але за всім встигає дивитися.

Сезон розсади в пані Марії розпочинається в лютому. Садить її як на городі, так і в будинку.

“На городі вона значно краща виходить, я досипаю туди ще гною. Ця зима була холодною, тому багато розсади посадила в будинку, от зараз йду пікірувати. Незабаром буду вже висаджувати капусту. От тільки перець щось не дуже цього року зійшов. Посадила вже ранню картоплю, вона вже сходить. Саджу звичайно трохи і для себе. А все, що зайве – продаю”.

“Не встигала возити помідори на ринок”

Жінка розповідає, що спеціальної хімії не використовує. Має перегній, трохи підживлює розсаду нітроамофосом та селітрою.

“Я багато добрива не кидаю, бо розсада виростає довга і тонка. Врожай минулого року був дуже гарний. Я не встигала возити помідори на ринок. Завантажувала на велосипед ящик, два відра і так їхала кожного дня. Розсаду теж на базарі продаю. Коли починається розсада, після обіду приходять жінки купувати, тому треба бути завжди вдома, – каже садівниця.

Усе насіння для розсади пані Марія заготовлює сама. Лише інколи може купувати насіння капусти, адже з неї важко його збирати.

Парники для розсади жінка ніколи не купує, все робить сама. У лузі збирає прутики з ліщини, згинає та натягує звичайною плівкою. Зазначає, що такі саморобні парники нічим не гірші.

“Тут гірська місцевість, вирощування овочів потребує постійного догляду. Бувають і посухи, але якщо часто поливати, то це не шкодить. Інколи приїжджають діти та внуки, трохи допомагають. У мене троє дітей, п’ять внуків, і скоро з’явиться четвертий правнук”.

Каже, що якихось універсальних порад для вирощування овочів немає. Тут головне праця і любов до своєї справи.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.