Буковинське поминальне деревце стало елементом нематеріальної культури і спадщини.
Про це повідомляє Буковинський центр Культури і Мистецтва.
Під час похороноів у селах Буковини роблять поминальне дерево у ріст дорослої людини чи дитини, прикрашене символічною випічкою, фруктами, свічками. Це вважається даром на той світ.
На Буковині поминальне деревце з дарами називають пом, парастас, деревце, коливце, прутчик. Кожна фігурка має глибоку духовну семантику – птахи небесні, драбинка на небо, ключ від Царства Небесного тощо.
Експедиційне вивчення даної традиції Буковинський центр Культури і Мистецтва розпочав 5 років тому і за цей час завдяки дослідники етнографії у громадах здійснили класифікацію цього ритуального атрибута. Зібрали фото- та відеоархів, опублікували кілька наукових та науково-популярних нарисів про цей звичай і систематично спільно з громадами-носіями займалися промоцією елемента та просуванням його до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України.
Знято документальний фільм “Буковинський обрядовий хліб” та успішно його презентовано.
Ці зусилля увінчалися успіхом – рішенням експертної ради при Міністерстві культури та інформаційної політики елемент “Буковинське поминальне деревце з дарами” внесено до списку національної культурної спадщини.
Важливо також те, що цей елемент є спільним для українців Буковини, румунів та молдован.
Включення до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини означає початок тривалої охоронної роботи.
” ”
–>