Новини

Не стало легендарного буковинця, засновника ансамблю «Смерічка» Левка Дутківського

Сьогодні, 16 травня, не стало видатного композитора, музиканта, засновника славнозвісного на весь світ ВІА “Смерічка”, легенди української естради Левка Дутківського.

Про це у фб повідомив журналіст Михайло Маслій, пише molbuk.ua

“У рідних Чернівцях в кардіологічному центрі, після перенесеного інфаркту і коронавірусу, 16 травня 2023 року близько 20 години помер один із основоположників української естрадної пісні, великий вчитель, композитор, музикант і стратег Левко Дутковський. До 80 повних літ додалося лише 37 мучених і хворобливих днів”, – написав Михайло Маслій.

Левко Дутківський (Лев Тарасович Дутковський, народився 9 квітня 1943, Кути, нині Івано-Франківська область) — український музикант і композитор, засновник і керівник вокально-інструментального ансамблю “Смерічка”, Народний артист України, режисер, педагог, один із основоположників української естрадної музики.

1963 року закінчив Мукачівське музпедучилище за спеціальністю вчитель музики і співів.

1977-го закінчив Київський державний інститут культури ім. О. Корнійчука, (спеціалізація режисура масових видовищ).

1966 року на Буковині у місті Вижниця Левко Дутківський створив біг-біт групу “Смерічка”, яка вперше використавши електроінструменти, стала одним із перших ВІА в колишньому СРСР.

1968-го одружилися з Аллою Дутковською. Йому було 25, а їй — 18.

Для ансамблю Дутківський написав і аранжував пісні “Сніжинки падають” (1966), “Бажання” (1967), “У Карпатах ходить осінь” (1968) на слова Анатолія Фартушняка, рок-композицію “Черемоше сивий” (1969) на слова Миколи Негоди, блюз-баладу “Скрипка без струн” (1971) на слова Анатолія Драгомирецького та інші.

Ці твори з елементами рок-, поп-музики, джазу та українського фольклору визначили творчий напрямок “Смерічки”, що дали українській естрадній пісні в 60–70 роках XX століття нову музичну хвилю. Левко Дутківсьий з нуля навчав грати на музичних інструментах переважну більшість музикантів, розписував і розучував з ними партитури пісень, вчив співати, працюючи над вокальною манерою. В той час “Смерічку” легко можна було впізнати без оголошення по радіо і телебаченню.

Ансамбль зі своєю оригінальною манерою виконання яскраво вирізнявся серед інших подібних колективів в Україні, які робили спроби копіювати “Смерічку”.

Своєрідний новаторський музичний стиль і манеру виконання “Смерічки” Дутківського підхопив тоді і юний студент Чернівецького медінституту Володимир Івасюк. Свої перші твори Івасюк приніс Дутківському, які завдяки ансамблю “Смерічки” стали популярними у світі. Керований Левком Дутківським колектив здобув лауреатські перемоги з піснями “Червона рута” і “Водограй” на Всесоюзних телеконкурсах “Пісня-71”, “Пісня-72”. А 1972-го ансамбль “Смерічка” з піснею Дутківського “Горянка” на слова Миколи Леонтюка в Москві став лауреатом телеконкурсу “Алло, ми шукаємо таланти”.

З 1973-го Дутківський разом із “Смерічкою” працював в Чернівецькій обласній філармонії і гастролював майже по всіх республіках тодішнього СРСР та за кордоном (1973–1982).

Ним написано понад 100 музичних творів, які стали надбанням українського естрадного мистецтва і увійшли до репертуару видатних, популярних співаків та колективів. Пісні Левка Дутківського записано Московською фірмою “Мелодія” на 14 платівках (1970–1991), канадською фірмою “Евшан” (1979) та ін., надруковані в багатьох збірках, звучать у телефільмах “Червона рута” (Укртелефільм, 1971), “Виступає ансамбль „Смерічка“ під керівництвом Левка Дутківського” (Таллінфільм, 1975) й ін.

Завдяки Дутківському та керованому ним ансамблю “Смерічка”, починався професійний злет і популярність солістів “Смерічки” Назарія Яремчука і Василя Зінкевича, композитора Володимира Івасюка, співаків: Софії Ротару, Людмили Артеменко, Іво Бобула, Павла Дворського й інших.

1996-го заснував і провів як режисер та сценарист Всеукраїнський фестиваль естрадної пісні ім. Н. Яремчука у м. Вижниця. Левко Дутківський працював із обдарованою молоддю, був головою і членом журі престижних пісенних фестивалів. Очолюваав на громадських засадах обласний благодійний фонд імені Назарія Яремчука.

” ” у Facebook | Telegram | Viber |

–>

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.