Новини

Чи можуть вас затримати при відмові від повістки: адвокат дав відповідь

Мобілізація в Україні почалася після повномасштабного вторгнення РФ до нашої країни і продовжується досі. Чимало громадян держави повідомляють, що повістки нібито вручають на вулиці.

Що ж буде, якщо не взяти повістку, розповів на своїй сторінці у Facebook адвокат Роман Сімутін.

Чи можуть вас затримати, якщо ви не візьмете повістку?
Адвокат одразу ж попередив, що у разі вашої відмови від повістки – затримати вас не зможуть.

Річ у тому, що затримувати можуть лише співробітники поліції та лише для припинення правопорушення.

Тим, що ви не берете повістку, ви не вчиняєте правопорушення, тому припиняти таке правопорушення шляхом вашого затримання – підстав немає. Крім цього, повинна враховуватися необхідність та пропорційність застосування сили та необхідність затримання.

Тому будь-які законні підстави для затримання та складання протоколу за те, що ви не берете повістку – відсутні.

Коли можуть затримати та хто?
Правозахисник навів приклад. Якщо раніше ви отримали повістку, але не з’явилися до ТЦК. Останні вже сформували матеріали про порушення вами законодавства про військовий облік чи мобілізацію – це статті 210 та 210-1 КУпАП та відправили вимогу до поліції затримати та доставити вас до ТЦК. І лише тоді, згідно зі ст. 262 КУпАП у поліцейського виникає право затримувати вас для доставки до ТЦК.

Затримання можливе виключно за наявності вимог та матеріалів, що підтверджують скоєння вами вищезгаданих адміністративних правопорушень. У 99% випадків поліцейські не зможуть їх вам пред’явити.

Чи можна сфальшувати матеріали?
Сімутін зазначає, що це майже можливо. Недбалий працівник військкомату прикріпить один або два корінці повістки, нібито ви їх отримували.

“І все, справа готова: ви, хто ухиляється, а вимога направляється поліції і вас мають право затримати. Згодом через суд ви точно зможете довести невинність, але ви вже будете в ТЦК”, – резюмував адвокат.

Що робити, якщо вас незаконно затримують?
– Знімайте все на телефон. А ще краще, коли це зробить хтось поруч. Принаймні увімкніть телефонний диктофон.
– Без вимоги вас затримувати не мають права, тому вимагайте її пред’явлення. Якщо немає вимоги – покличте перехожих та повідомте про незаконне затримання – зверніть увагу інших на незаконні дії поліції.
– Повідомте кримінальну відповідальність за перевищення службових повноважень – стаття 365 КК України.
– Не виконуйте незаконне розпорядження, відмовляйтеся пройти в автомобіль або проїхати з зазначеними особами.
– Затримання не може перевищувати 3 години і починається з моменту, коли до вас підійшли, а не з моменту доставки до ТЦК. Як тільки цей час минув – розвертайтеся та йдіть.

” ”

–>

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.