Католицька Пасха 2021 в Україні відзначається вже цього тижня – 4 квітня.
Цього року розрив з православним Великоднем видався великим – чотири тижні (а іноді різниця в датах може досягати і 45 днів), пише Главред.
Хоча бувають роки, коли дати свят у православних і католиків збігаються. Наприклад, так було в 2017 році (16 квітня), і Великдень в 2025 році теж пройде в один день (20 квітня). При цьому Великдень у католиків і православних ніколи не збігається з іудейським Песахом.
Католицька Пасха: традиції
Для католиків Великдень – не менш радісне і світле свято, ніж для православних. Просто традиції і прикмети у них трохи інші.
У католицизмі святкування Великодня, по суті, теж починається з пальмової (Вербної) неділі (у католиків в 2021 році це 28 березня).
Після цього починається Страсний тиждень – під час якого не можна випікати хліб. Інакше, за прикметою, на місцевих жителів чекає посуха.
Великого посту католики дотримуються не настільки строго, як православні. Вірніше – не у всі його дні.
Строго (коли католики відмовляються від м’яса, молока, яєць, молочних продуктів, риби і продуктів із тваринними жирами) дотримуються посту в такі дні:
– Попільна середа (перший день католицького Великого посту, коли прийнято буквально посипати голову попелом);
– Велика субота;
– кожна п’ятниця;
– Велика п’ятниця.
В інші дні виключається лише м’ясо. Ці вимоги поширюються на всіх віруючих католиків у віці від 21 року до 60 років – якщо їм дозволяє стан здоров’я.
Традиції Великодня в Польщі, наприклад, тісно пов’язані з традиціями посту. Там в піст прийнято було їсти спеціальний суп (жур) і оселедець. І в передостанній день посту там влаштовують “похорон жура і оселедця” (в 2021 році пройде 2 квітня).
Якщо православні більше люблять їсти на Великдень паски і кулічі, то у католиків головний святковий атрибут – це розписні яйця і шоколадні зайці (за повір’ям, саме Великодній заєць приносить дітям великодні яйця на свято). І великодні яйця, і великодніх кроликів прийнято ховати по всьому дому – щоб дітвора потім весело займалася їхніми пошуками.
Великодні паски католики замінюють на невеликі булочки з корицею або випічку у формі колосків, іноді – на фруктовий торт.
Ні випічку, ні яйця католики в церкві не освячують.
Проте з церкви додому неодмінно прийнято приносити палаючу свічку – як символ Благодатного вогню. Віск від таких свічок вважається лікувальним. Ще з його допомогою захищаються від злих сил.
Католицька Пасха: що не можна робити православним
Звичайно ж, православні не дотримуються католицьких традицій – у них є свої. І порушувати Великий піст 2021, щоб пригоститися великодніми яйцями – не варто.
У той же час, пояснюють священики, якщо в день святкування католицького Великодня православна людина опинилася в католицькій країні – цуратися свята не варто, адже сенс його однаковий для обох конфесій – прославлення Христа і воскресіння Його.
Також можна привітати друзів або родичів-католиків з Великоднем 2021 – своїми словами або листівкою.
До слова, у православних 4 квітня – свято на честь пам’яті священномученика Василя Анкирського. У народі його називають Василь Теплий, а ще – Василь Солнечник, Василь Парник або Василь Капельник.
Цього дня прийнято пекти калачики, що символізують сонце, і лагодити взуття. А те взуття, що лагодженню вже не підлягає – викидати прийнято саме в цей день.
Ось тільки, за прикметами 4 квітня, не можна виносити взуття з дому носаками назад – інакше, мовляв, знову повернуться всі проблеми, з якими людина стикалася, поки це взуття носила.