На Буковині створюють пости радіаційного та хімічного спостереження.
Відповідне розпорядження видав голова ОВА Руслан Запаранюк, пише molbuk.ua
До переліку відповідних груп внесуть відповідних фахівців: викладачів математики, хімії, фізики, операторів електронно-обчислювальної техніки. За групами закріплять відповідні пости спостереження. Оцінювати радіаційний та хімічний фон будуть чотири рази на добу: о 06:00, 12:00, 18:00 та 00:00.
“Моніторимо цілодобово і без вихідних”
Один із таких постів уже створили на базі Чернівецького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ. Гендиректорка центру Наталія Гопко запевняє: моніторинг проводять без вихідних. Відстежують будь-які коливання радіаційного фону в області. Поки що все відповідає нормам.
“Ми й так від перших днів війни розпочали стеження за радіаційним фоном в області тричі на день в 11 контрольних точках. Ці стаціонарні точки – на території колишніх районів: Герцаївського, Новоселицького, Заставнівського, Кіцманського та інших. Ми вирішили зберігати точки за попереднім адміністративним поділом, щоби рівномірно бачити ситуацію практично у всіх громадах.
Формат і так передбачався цілодобовий. Просто цим розпорядженням голови ОВА кожне із досліджень об’єднується в єдину систему стеження”, – пояснює Наталія Гопко.
“Богу дякувати, від початку моніторингу відхилень від радіаційного фону, який традиційний для нашої області, ми не виявляли. Ніде немає перевищення. Невеликі коливання у межах 0,11-0,13 мікрозівертів на годину – це цілком нормальні сезонні коливання (затверджені МОЗ норми радіаційної безпеки – приблизно 0, 3 мікрозіверти на годину, – авт.). Періодичність, із якою ми проводимо дослідження, дозволяє виявити найменші відхилення і мати час для того, щоби запровадити заходи захисту людей.
Ми щодня, у тому числі й на вихідних, відстежуємо та оприлюднюємо результати. Не дай Боже зафіксували б найменше відхилення від природних рівнів, то відразу надіслали б відповідним службам позачергове повідомлення з відповідними рекомендаціями”, – запевняє гендиректорка центру.
“Жодних відхилень від норми не фіксували”
Ще один пост спостереження знаходиться в одному з корпусів ЧНУ. До складу фахівців, які моніторять тут радіаційну та хімічну обстановку, входить доктор хімічних наук, завідувач кафедри загальної хімії та хімічного матеріалознавства ЧНУ Юрій Халавка.
“Такий пост у нас був створений ще кілька місяців тому. На ньому ми регулярно моніторимо радіаційну обстановку. Крім того, є величезна мережа спільного моніторингу. До прикладу, існують щонайменше дві потужні мережі: ДСНС, МАГАТЕ. Вони обидві функціонують онлайн, їх можна відстежувати. До того ж дуже багато погодних станцій мають датчики схожого типу. Точність вимірювання вони не забезпечують, але різкі підвищення цілком можуть активно моніторити.
Тож якщо щось трапиться, скажімо, в Запоріжжі, доки дійде до нас, воно дорогою ще сто разів буде зафіксоване цими автоматичними системами моніторингу, які є всюди. Отже, наші пости – це такий собі резерв, додатковий захід на рівні цивільного захисту області чи країни”, – розмірковує науковець.
Гостра потреба у роботі місцевих постів виникне за сценарію, якщо в області повністю зникне електроенергія і не буде можливості дізнатися про загрозу з інтернету, провадить Ю. Халавка.
“Для таких випадків у нас є автономні прилади, які зможуть попередити населення. Тобто ми можемо виміряти фон і повідомити дані якимись іншими засобами зв’язку, можливо, резервними”, – каже професор.
Щодо радіаційного фону в місті, то фахівець також підтверджує, що він у нормі.
“Щодня робимо виміри, наразі спостерігаємо тільки типові показники у межах добових коливань і типових для міста значень”, – каже Ю. Халавка.
” ” у Facebook | Telegram | Viber |
–>