Водії чухають потилиці, щось там шпортають у своїх навігаторах і рвучко повертають кермо у напрямку вказаної вулиці.
Патрульні зізнаються: є певні незручності.
“Що це за пішохідна зона, якщо громадський та спецтранспорт усе одно їздить, – каже один із поліцейських. – Та й водіям це незручно. Вони не знають, куди їхати, у немісцевих gps-трекери вказують, що треба прямувати через центр, а тут не пускають. Тож люди розгублені, не знають, як далі бути. Ідея, може, й непогана, але поки що її складно реалізувати в нашому місті”.
Нижче вулицю Університетську спокійно переходять підлітки, матусі з дітьми. Неквапом котить валізку, доверху набиту якимись ящиками, бабуся. Соцмережі майорять фото, на яких усміхнені чернівчани сидять просто посеред вулиць, де зазвичай у будні – насичений рух транспорту.
“Це дуже зручно, – тішиться молода матуся, яка щойно з дитинчам перейшла дорогу. – Так спокійно, тихо, можна не хвилюватися за безпеку дитини під час прогулянки”.
Утім, я особисто б такою спокійною не була. Адже маршрутки, тролейбуси, як слушно зауважив поліцейський, все одно курсують. А також авто, власники яких мешкають у центрі.
Крім того, їздить транспорт, який возить товари, машини поліції, пожежні, “швидкі”.
Можна собі так розслабитися, фотографуючись посеред дороги, і не помітити, як ззаду “буцне”. Он повз нас на швидкості промчали дві пожежні машини. За ними – маршрутка, потім – тролейбус. Добре, що на дорозі нікого не було з перехожих, інакше хтозна, що б могло трапитися.
Хоча самим водіям громадського та спецтранспорту пішохідна зона – це, звісно, зручно: менше перешкод на вулицях. Саме вони у ці моменти – “королі” вулиць.
Ну, і ще ті, хто катаються на електросамокатах. Їм взагалі супер: мчать собі з вітерцем, і не побитими тротуарами, обминаючи перехожих, а дорогами. У звичайні дні вони б собі цього дозволити не могли.
“Нарешті йдемо до Європи”
Поблизу Центральної площі також стоять поліцейські. Попри палюче сонце, вони сумлінно виконують свою роботу: скеровують водіїв, куди треба, а тих, хто мешкає в центрі, пропускають після перевірки документів.
“Більшість усе ж таки знає схеми об’їзду, адже про облаштування пішохідної зони повідомляли, – каже мені полісмен. – Тому інцидентів, проявів агресії у водіїв не фіксували”.
Заходжу в магазин на вулиці Поштовій, а там мешканець цієї вулиці на цю тему з продавчинею розмовляє. І дуже хвалить ідею. Каже, нарешті хоч на вихідні менше автівок у його дворі буде.
“Зробили з нашого двору стоянку, – обурюється. – Причому заїжджають габаритними елітними машинами і йдуть собі на роботу, загородивши нам прохід. Я через них своїм авто не можу часом заїхати! Якось уже сварився з одними високопосадовцями. Кажу, ви чого тут залишаєте свою машину? Паркуйтеся біля роботи! Чи ви боїтеся, щоби ніхто не побачив, що у вас Toyota Camry? Та всі й так усе знають! Тому дуже добре, що облаштувати пішохідну зону. Можна хоч на вихідних вільно дихнути. Оце вже справді відчувається, що йдемо до Європи”.
“Справді, дуже спокійно, – зауважує продавчиня. – Зазвичай у вікно вітрини спостерігаю, як туди-сюди їздять автівки. А тут усе наче завмерло. Аж незвично якось”.
До речі, багато хто зізнавався, що від цього затишшя у центрі навіть аж моторошно. Машин немає, людей також, бо всі бояться повісток і поховалися по домівках.
“Наче якесь гетто”, – пишуть у коментарях.
Також зауважують, що в суботу багато хто працює, тож тепер через об’їзд складно добиратися на роботу. А також під’їхати до магазину, кав’ярні та іншого закладу. Тому лунають пропозиції зробити центр пішохідним лише в неділю. Окрім того, у чернівчан виникають запитання: якщо вони мешкають у центрі, проте прописані деінде, то як довести, що вони мають право проїзду?
Інші ж заперечують, мовляв, до магазину чи кав’ярні можна й пішки дістатися, а ганяти автівкою довкола “Тралки” – то “понти для приїжджих”. І що за кордоном пішохідні зони у вихідні та святкові дні – це звична практика, і ніхто не нарікає. А ще завдяки мінімуму транспорту повітря стане чистішим.
Словом, скільки людей, стільки й думок…
” ” у Facebook | Telegram | Viber |
–>