За недавніми даними, опублікованими Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), Японія перевершує інші країни G7 за тривалістю життя.
Хоча однозначного пояснення немає, вважається, що дієта відіграє важливу роль. Дослідження, опубліковане в British Medical Journal (BMJ), підсилює цю асоціацію.
Дослідження показало, що більш високе споживання ферментованих соєвих продуктів, таких як місо і натто – основних продуктів японської дієти, – пов’язане з більш низьким ризиком смерті.
В азіатських країнах, особливо в Японії, широко споживаються кілька видів соєвих продуктів, таких як натто (соєві боби, ферментовані за допомогою Bacillus subtilis), місо (соєві боби, ферментовані за допомогою Aspergillus oryzae) і тофу (соєвий сир).
До цих пір дослідники не встановили зв’язку між соєвими продуктами, особливо ферментованими соєвими продуктами, і конкретним впливом на здоров’я.
Щоб виправити це, група дослідників з Японії мала намір вивчити зв’язок між кількома типами соєвих продуктів і смертю від будь-якої причини (“смертність від усіх причин”), а також від раку, загальних серцево-судинних захворювань (серцеві та цереброваскулярні захворювання), респіраторних хвороби і травми.
Дослідники заснували свої висновки на 42 750 чоловіків та 50 165 жінок у віці від 45 до 74 років, які брали участь у дослідженні, проведеному в 11 районах державних медичних центрів Японії.
Дослідники виявили, що більш високе споживання ферментованої сої (натто і місо) було пов’язано зі значно нижчим (10%) ризиком смертності від усіх причин, але загальне споживання соєвих продуктів не було пов’язане зі смертністю від усіх причин.
Чоловіки та жінки, які їли натто, також мали менший ризик серцево-судинної смертності, ніж ті, хто не їв натто, але не було зв’язку між споживанням сої та смертністю від раку.
Ці результати зберігалися навіть після додаткового коригування споживання овочів, яка була вищою серед тих, хто споживав великі порції натто.
Автори відзначили, що ферментовані соєві продукти більш багаті клітковиною, калієм і біологічно активними компонентами, ніж їх неферментовані аналоги, що може допомогти пояснити їх взаємозв’язок.
Однак це дослідження є спостережливим, тому неможливо встановити причину, і дослідники не можуть виключити можливість того, що частина спостережуваного ризику може бути викликана іншими незміряємими факторами.
Вони дійшли висновку: “у цьому великому проспективному дослідженні, проведеному в Японії з високим рівнем споживання сої, не було виявлено значного зв’язку між загальним споживанням соєвих продуктів і смертністю від усіх причин. Навпаки, більш високе споживання ферментованих соєвих продуктів (натто і місо) було пов’язано з більш низьким ризиком смертності “.
Все більше даних свідчить про те, що ферментовані соєві продукти пов’язані з користю для здоров’я, пишуть дослідники в пов’язаній редакційній статті.
За їх словами, чи будуть люди їсти ці продукти, залежить від їх культури харчування, але деякі країни вже включають сою і ферментовані соєві продукти в свої дієтичні рекомендації.
Тим не менш, все ще потрібні подальші дослідження, “щоб уточнити наше розуміння впливу ферментованої сої на здоров’я і, можливо, дати інформацію для розробки більш здорових і смачних продуктів”,-підсумували вони.
“Ці зусилля повинні бути спільними, включаючи не тільки дослідників, але також політиків і представників харчової промисловості”.
Що входить в типову японську дієту?
Типова японська дієта характеризується рослинною їжею і рибою, а також помірною західною дієтою, такою як м’ясо, молоко і молочні продукти, які можуть бути пов’язані з довголіттям в Японії.
Найгірші аспекти Західної дієти-це продукти, що містять насичені жири.
Як пояснює Національна служба охорони здоров’я, Вам слід уникати продуктів, що містять насичені жири, тому що вони підвищують рівень поганого холестерину в крові.
Поганий холестерин-це жирна речовина, яка може закупорювати артерії.
Він міститься в м’ясних пирогах, ковбасах і жирних шматках м’яса.