З початку війни Ботанічний сад Чернівецького національного університету проводить екскурсії, продає та доглядає за рослинами.
Кореспондент molbuk.ua дізнався, як працює БЧУ в умовах війни, на що зараз можна подивитись та поспілкувався із самими робітниками.
Зайшовши, одразу зустрічаю екскурсійну групу, яка тільки розпочала свій шлях по нетрях ботанічного саду. Проходжу повз неї та іду вглиб, щоб побачити більше.
За центральною клумбою, де видніються різнокольорові тюльпани, бачу велику групу людей. Підходжу до неї, та в стороні помічаю чоловіка, який уважно спостерігає за людьми. Подумав, що агент СБУ, а то й ЦРУ, проте пан Руслан просто слідкує за порядком.
-Через військовий стан потрібно дивитись. Хто його знає, що може бути, – каже чоловік.
Сам він прибиральник. Працює тут вже близько п’яти років. Іду далі позаду групи разом з паном Русланом, який розповідає про басейн, що скоро наповниться водою.
-Ще не час, – зазначає чоловік -, десь на наступному тижні запустять воду.
Зупинившись разом із групою, де майже кожен охоче фотографує магнолії, які цвітуть, неначе дівчина, що її обсипають компліментами, бачу збоку якусь ділянку, обгороджену забором.
-А це наші експериментальні дільниці, де наші дівчата щось там мудрують, – каже пан Руслан та показує туди, куди я глянув раніше.
Біля забору помічаю жіночку. Пані Марія якраз прополювала квітки.
-Ми тут вирощуємо квіти, які згодом підуть у нові колекції та на продаж;
-Роботи багато у вас?
-Ой, роботи вистачає.
Пройшовши увесь екскурсійний шлях, прямую до іншої дільниці, де також вирощують рослини. По дорозі зустрічаю тьотю Пашу, яка тягне возик, повністю наповнений бур’янцем.
-Може вам допомогти?
-Та навіщо, ще вимастишся;
-Моє діло запропонувати.
Доходжу до ділянки, де вже закрила хвіртку пані Світлана. На моє прохання погуляти – відповідає: “Це дослідна дільниця”. Йдемо назад і пані Світлана жаліється, що дуже швидко все заросло бур’яном, тому роботи багато.
Пройшовши кілька метрів бачу якийсь насип, де також щось розцвіло.
-Це наша альпійська гірка, де умови наближені до Альп – мало води. Цвіте в різні часи. Зараз, наприклад, арабіс, флокс, алісум жовтий гірський, барвінок.
Тим часом до нас підійшла невеличка екскурсійна група, а пані Світлана раптово зникла з поля зору.
Іду до адміністрації і знаходжу керівника БЧУ – Тетяну Деревенко. Каже, що в неї працюють фактично універсали.
-Екскурсоводів кілька, проте штатних немає. Екскурсії проводять наші фахівці, в яких є основна робота. Їм потрібно доглядати за рослинами, тому екскурсійних днів лише три – вівторок, середа та четвер.
Пані Тетяна говорить, що усього в її розпорядженні 13 людей. Розповідає вона і про продаж колекцій, що весна – це саме той гарячий період, коли рослини розмножуються та розцвітають.
-У нас зараз багато чого цвіте. Наприклад, тюльпани, нарциси, черемша, яка занесена в Червону книгу України. Крім того зараз починають цвісти рододендорни. Магнолії ще не всі розцвіли, а тюльпанове дерево буде на початку літа.
У цьому році продаж гірший, ніж у минулі роки. Тетяна пояснює це війною і тим, що люди переорієнтували свої витрати. Екскурсій достатньо через наплив переселенців. Для них є також безкоштовні екскурсії, які проводяться у вівторок, середу та четвер о 12 годині. Ціна екскурсії за одного дорослого – 40 гривень, а за дитину 20.
Поспілкувавшись із Тетяною, прямую до виходу, де біля воріт бачу багато охочих подивитись на цю красу.
Автор: Євгеній Пірожков
[b] ” ” у Facebook | Telegram | Viber |
–>