Новини

«Цілком нормальні сезонні коливання»: науковець про радіаційний фон у Чернівцях

Фото ілюстративне

Щодня доктор хімічних наук, доцент, завідувач кафедри загальної хімії та хімічного матеріалознавства ЧНУ Юрій Халавка публікує інформацію про рівень радіаційного фону у Чернівцях.

Зокрема, ввечері 18 березня науковець написав: “Чернівці. Фон. 0,11 #мкзв Норма. 22:50. 18.03. Тихо спіть без тривог!”.

Що ж означають ці дані і якою є допустима межа радіаційного фону, Юрій Халавка пояснив у коментарі molbuk.ua

-У чому вимірюється радіаційний фон?

“МкЗв/год – це мікрозіверти на годину, тобто доза, яку людина отримує, перебуваючи в певній місцевості протягом години. Постійно є природній фон, це нормально: промені з космосу, інші джерела і так далі. Тобто цей фон не є нульовим ніде на планеті Земля, і це нормально. Але він є нормованим. Людський організм має певні запаси міцності до підвищених значень цього фону. Але їх стараються не перевищувати, тому що це може спричинити або якісь хронічні наслідки, або, якщо це дуже велике перевищення, – руйнування тканин. Якщо ж вибухає ядерна бомба або ви залазите в реактор – то опромінення буде таке, що просто фізично зруйнуються тканини.

-Якими є норми радіаційної безпеки?

-Колективом учених розроблені та затверджені Міністерством охорони здоров’я України норми радіаційної безпеки. Згідно них, це приблизно 0, 3 отих мікрозіверти на годину. Це нормальні фонові значення. У деяких місцях цей природній фон може бути навіть вищим. Тому що десь є поклади радіоактивних речовин, мільйонні міста можуть жити в таких умовах, нічого в цьому страшного немає.

– Тобто у Чернівцях наразі рівень радіаційного фону доволі низький?

-Так, 0,14 мікрозіверти на годину – це цілком нормальні сезонні коливання. Більш ясне небо – більше променів із космосу надходить. Усі ті коливання, які ми вимірюємо зараз ,– від 0,10 до 0,15 мкЗв/год – це удвічі менше за допустимі норми.

Коли люди летять на літаку тривалий час – трансатлантичний переліт чи будь-який звичайний – за рахунок того, що атмосфера над ними тонша, вони з космосу отримують суттєво більше опромінення, ніж на землі. Зрозуміло, що ці дози також значно вищі під час рентгену, флюорографії чи комп’ютерної томографії.

Хочу наголосити на тому, що ризики насправді є і вони зростають. У принципі, найгірший сценарій невідомий і буде залежати від дуже багатьох факторів, які зараз передбачити навіть неможливо. Навіть те, в якому напрямку буде дути вітер. Тому наразі те, що можна робити, – це моніторити, інформувати населення у випадку, якщо щось трапиться. І намагатися ліквідувати наслідки, якщо щось таки трапиться.

” ”

–>

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.