У питаннях кохання немає універсальних рецептів, проте психологи виявили 5 основних аспектів, враховуючи які можна уникнути хворобливої прихильності: дотримуючись цих правил, ви вибудуєте не невротичну драму, а міцні і щасливі відносини, інформує Ukr.Media.
Відрізняємо кохання від залежності
Відсутність хворобливої прихильності чомусь багатьма сприймається як недостатньо сильне кохання. Психологи ж впевнені, що будь-яка драма зі сльозами, істериками, ревнощами, будь-які хворобливі непорозуміння, що призводять до страждань, з коханням не мають нічого спільного. Звучить парадоксально, але це так: кохання завжди взаємне. Почуття, які з вами не поділяють, що призводять до відносин, у яких ви є жертвою, є нездоровими залежними відносинами. Будь-яка здорова людина, що зіштовхнулася з невзаємністю, безумовно, відчує негативні емоції і піде далі — на пошуки взаємних відносин, не застрягаючи у болючій для себе історії. І тільки схильні до неврозу люди вважають за краще страждати і рефлексувати на тему того, що вони нещасні. Будь-яка емоційна прихильність передбачає якусь залежність, яка призводить до втрати гідності і зниження самооцінки.
Таким чином, перебуваючи у відносинах, у яких ви страждаєте, з кожним наступним днем ви дедалі глибше потопаєте: емоційний вакуум і біль самі не зникнуть. Єдиний адекватний крок — перемогти прихильність і зрозуміти, що це не кохання. У коханні є гармонія, у неврозі ж є тільки стрибки від занепаду до ейфорії, які замінюють реальну емоційну прихильність.
Важливо розуміти, що прихильність у відносинах формується на основі дуже специфічних емоційних процесів.
Деякі люди настільки потребують кохання, що плутають його з тотальним контролем, а пристрасть з ревнощами. Той, хто дійсно кохає, не отримує задоволення від того, що змушує страждати іншу людину. Кохання — це історія не про біль, а про радість і гармонію, які сприяють особистісному зростанню обох партнерів.
Для емоційно залежних людей кохання — це наркотик, а тому часто такі відносини називають “токсичними”. Просто кохати, забуваючи себе, “кинути усе” — це не романтичні приклади величезного кохання, а тривожні ознаки. Невротична залежність знеособлює вас: людина припиняє бути собою, а це призводить до деформації особистості і великої життєвої драми.
Скажемо “ні” прихильностям, які завдають біль
Щойно ви розібралися — самостійно або за допомогою фахівця — з тим, що ви потрапили у пастку психологічної прихильності, важливо негайно закінчити хворобливу історію. Як і з наркотичною залежністю, перший етап — це завжди відмова від дози. Далі вже йде усвідомлення і опрацювання причин.
Усвідомлюємо, що відсутність сильної прихильності — це і є зріле кохання
Рано чи пізно усвідомлення того, що кохання — це не лише драма і сльози, приходить до кожного. Втім, люди, які звикли жити на вулкані пристрастей, можуть і не зрозуміти, що ненавмисно прийшло саме справжнє кохання. Якщо ви звикли страждати і лише так відчувати, що у житті є місце для емоцій, то варто глобально переглянути свої установки і, можливо, навіть опрацювати проблему — який невроз не дає вам жити у гармонії. Запам’ятайте одне просте правило: кохання закінчується там, де зачіпається почуття власної гідності. Головним критерієм є наша самооцінка. Якщо нас принижують, висміюють, ображають наші цінності або змушують почуватися слабкими, то це не кохання. Також кохання не є джерелом живлення і способом заповнити порожнечу.
Контролюйте егоцентричні дитячі прояви
Серед нас є люди, які сприймають відносини як джерело живлення, вони потрібні їм, щоб заповнювати порожнечу і рятуватися від самотності. Психологи порівнюють їх з дітьми, які постійно потребують любові і вимагають від оточуючих різних проявів цієї любові, при цьому самі вони не здатні на це почуття. Дуже важливо зрозуміти, що ця нав’язлива потреба є незрілістю: один з партнерів втамовує свій особистий емоційний голод, не думаючи про те, наскільки конструктивними є ці відносини.
Станьте тією людиною, яку хочете зустріти
Коли людина будує свої відносини на основі прихильності і залежності, то часто вона почувається так, немов не впорається поодинці: їй нецікаво бути наодинці з собою. Тому наявність партнера життєво необхідна: здається, ніби без нього життя припинить мати сенс. Погана новина для тих, хто переживав подібне: дані емоції властиві здебільшого людям, які у глибині душі не люблять себе, а тому їм важко вибудувати зі світом конструктивні зв’язки. Саме такі люди схильні до ейфорії, а потім депресії, і так чи інакше, яку б маску вони не носили, оточуючі відчувають відсутність любові до себе. Почніть з себе: не намагайтеся шукати винних у розриві, заспокоїтися у веселих вечірках або новому романі. Щойно ви усвідомите свою проблему і наведете лад всередині себе, почнете любити себе і навчитеся отримувати задоволення від спілкування з собою, з’являться і гармонійні відносини.