Новини

Василю Кожелянку могло б виповнитись 65: як відзначають ювілей буковинського письменника

У Чернівцях із нагоди 65-ліття письменника з Буковини Василя Кожелянка 20 січня команда Літературної премії імені Василя Кожелянка організовує низку заходів.

Про це повідомляє керівниця проєкту Інґа Кейван, пише molbuk.ua

Як відомо, 1 січня Василеві Кожелянкові виповнилося б 65 років. З нагоди цієї дати у Чернівцях відбудуться два заходи.

Зокрема, о 15:00 в Муніципальній бібліотеці ім. А. Добрянського (Українська, 22) розпочнеться “Розмова про творчість & співтворчість” з Володимиром Сердюком – кінознавцем, кіносценаристом, прозаїком, драматургом, режисером, перекладачем, журналістом.

Володимир Сердюк – автор трьох романів, кіносценаріїв, 16 п’єс, понад сотні оповідань. Володимир Сердюк і Василь Кожелянко у співавторстві під псевдонімом “Чернівецькі казкарі” створили п’ять п’єс: “Лізикава”, “Казки дідуся Фройда”, “Солдатське щастя”, “Пластиліновий метал”, “Гільйотина”. Володимир Сердюк був видавцем книжки Василя Кожелянка “Білий і рудий”.

Розмова з Володимиром Сердюком буде про його різні творчі іпостасі, а також творчі взаємини з Василем Кожелянком.

А на 18:30 організатори запрошують у Культурно-мистецький центр імені Івана Миколайчука (вул. Головна, 140) на захід “Кожелянко. Інтерпретації”.

Тут можна буде переглянути документальний фільм “Люди світла. Василь Кожелянко”, створений Телерадіокомпанією ТВА 2019 року, поспілкуватися з його авторкою Наталею Абрамовою про роботу над стрічкою, а також послухати спогади Володимира Сердюка про Василя Кожелянка.

Нагадаємо, що Літературна премія імені Василя Кожелянка заснована 2021 року у Чернівцях Інгою Кейван, Світланою Вардеванян, Максимом Дупешком, Мариною Лібановою.

Це одна із проєктних ініціатив, що пройшли відбір у конкурсі на звання “Книжкової столиці України – 2022”, оголошеного Українським культурним фондом. Премія має на меті ініціювання та реалізацію активностей, які сприятимуть тому, щоб ім’я Василя Кожелянка стало одним із центральних культурних брендів Чернівців, символом “Книжкової столиці України – 2022” та загалом точкою тяжіння літературно-мистецького, книжкового життя міста в ювілейний рік письменника.

Довідка

Василь Дмитрович Кожелянко (1 січня 1957, село Кам’яна Сторожинецького району Чернівецької області — 22 серпня 2008, там само) — український письменник. Жив і працював у рідному селі.

Вчився на геодезиста у місцевому технікумі, але покинув навчання. У сувенірному цеху колгоспу виготовляв шкатулки і заробляв 200 карбованців на місяць. Працював на заводі електроніки — різав папір, картон. Перший твір написав із земляком Володимиром Сердюком — п’єса “Гільйотина”.

Кожелянко — автор 20 творів. Рукописами, що залишилися, займається його племінниця, філолог Ірина Симанчук.

Закінчив філологічний факультет Чернівецького університету. Працював журналістом у провідних чернівецьких та львівських виданнях. Кожелянко вважається засновником напряму “альтернативної історії” в українській літературі.

Дітей з дружиною Вірою не мав. Василь не був релігійною людиною, жартував, що сповідує православний буддизм.

Помер раптово 22 серпня 2008 року від серцевого нападу.

Лауреат літературного конкурсу “Гранослов”. Автор десятка збірок поезій, оповідань, романів та п’єс.

Серед них – “Як учив Кожелянко-цзи” (збірка поезій), “Чужий” (збірка оповідань), “Срібний павук”, “Дефіляда в Москві” (романи) та багато інших.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.