У Чернівецькій області на території Національного природного парку “Хотинський” є 114 рідкісних видів тварин, що підлягають охороні та збереженню.
Приміром, впродовж останніх років парк спільно з Київським зоопарком реалізовує важливу програму, яка стосується розмноження хом’яка звичайного в Україні, йдеться у публікації газети “Молодий буковинець”.
Випустили в природу 32 хом’ячки
– Два роки тому ми вилучили декілька особин цього звірка з природного середовища й перевезли в облаштовані штучні колонії Київського зоопарку, де цей вид успішно адаптувався, – розповідає Вікторія Білівська, наукова співробітниця природного парку “Хотинський”. – Більше того, хом’яки дали потомство, й тепер настав час для їх повернення на батьківщину. Тож минулого тижня біля села Комарова на березі Дністра ми випустили 32 молодих хом’ячків – для успішного відтворення у природних умовах та збільшення свого ареалу. Торік ми випустили одинадцять особин неподалік села Анадоли. До речі, хом’як звичайний занесений до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, а також як вид, що потребує особливої охорони, до ІІ додатку до Бернської конвенції. Це осілий норний вид, що влаштовує підземні галереї з кількома виходами глибиною до 2,5 метрів з численними віднорками, коморами, тунелями і гніздовими камерами. Відносно всеїдний звір. На зиму збирає величезні запаси їжі – зерно, насіння, коріння, коренеплоди. Маса ж самих тваринок може сягати до 20 кілограмів. У північних районах хом’яки впадають в сплячку, а в південних взимку стають малоактивними. Ведуть сутінковий і нічний спосіб життя. З найхарактерніших ознак хом’яка, за якими його легко можна впізнати серед інших гризунів, є великі защічні мішки – кишенькоподібні утвори на внутрішньому боці щік. Ці мішки звірок використовує для перенесення зернових кормів у підземна комори нори.
Виявлено дев’ять нових видів тварин
– Наша науково-дослідна діяльність багатогранна, – ділиться Андрій Доманчук, багаторічний директор Національного природного парку “Хотинський”, одна із заслуг якого – офісне приміщення, одне з найкращих серед природних парків у Західній Україні. – У складі колективу – три кандидати наук та один здобувач. Одне з досягнень – підготовка і видання восьми томів “Літопису природи”. Також розроблена програма відтворення аборигенних видів риб на Дністрі. Проведено 332 наукові експедиційні виїзди на територію парку, а також постійні контрольні виїзди на науково-дослідні ділянки. Здійснюємо й фоновий моніторинг довкілля на 23 науково-дослідних ділянках. Територія парку знаходиться в межах трьох колишніх районів – Хотинського, Кельменецького й Сокирянського, й незабаром збільшиться до 3400 гектарів. Складено кадастр знахідок і схематичні карти всіх 113 видів тварин, які занесені до Червоної книги України. Крім цього, за останніх п’ять років ми виявили дев’ять нових видів тварин і безхребетних. Складено списки тварин і рослин, занесених до Червоної книги України , а це 39 видів вищих рослин, 26 видів хребетних тварин, 40 видів безхребетних, комах. Також сформована колекція геологічних зразків ( понад 100 експонатів ), наукового гербарію (майже 800 зразків), які щорічно поповнюються.
Парк брав участь і у двох турах заявок на отримання фінансування з європейських фондів на проєкт створення Дністровського та Прутського міжнародних екокоридорів, однак через деструктивну позицію Молдови та Румунії проєкти були заморожені. Національний природний парк “Хотинський” став й ініціатором створення Асоціації дністровських національних природних парків. З тими ж науковцям Київського зоопарку реалізовуємо програму “Національна стратегія дослідження охорони та відтворення ховраха європейського в Україні на 2019-23 роки”. З ученими ЧНУ – програму “Збереження біорізноманіття автохтонних комах запилювачів та запобігання гібридизації бджоли медоносної на базі парку “Хотинський”. Крім цього, працюємо й над відтворенням червонокнижної риби стерляді дністровської. У природне середовище вже випустили 3000 особин. Також маємо двогектарний розсадник волоського горіха.
Дбають працівники парку й про рекреаційну та туристичну інфраструктуру. Вже побудовано два будиночки відпочинку, 15 альтанок, одну плавучу платформу й одну плавучу пристань, 30 інших рекреаційних об’єктів. Облаштовано й п’ять екологічних стежок, три оглядові майданчики, три туристичні маршрути.
” ”