На початку червня в обласному краєзнавчому музеї відкрилася незвична виставка – метеликів, які живуть на території краю.
Про це йдеться у публікації ” “, пише molbuk.ua
Аполлон зник 60 років тому
Серед експонатів – фото зразків, зроблені провідним науковим співробітником відділу природи музею Назаром Смірновим. Протягом 15 років науковець фотографував цих комах під час експедицій Буковиною та сусідніми областями. Йому вдавалося натрапити на дуже рідкісні зразки. Також тут є натуральні засушені екземпляри у коробочках з ентомологічних колекцій музею.
“Переважно всі представлені на виставці метелики – денні. Основна кількість із них – так звана група “булавовусі лускокрилі”. Якщо розглянути під мікроскопом їхні крильця з чудовими візерунками, то можна побачити мікроскопічні лусочки. Вони, накладаючись одна на одну, як черепиця, утворюють чудернацькі малюнки. У нас є мікроскоп, тож усі охочі можуть їх роздивитися”, – пояснює завідувач відділу природи краю музею Ігор Скільський.
На території області налічують до тисячі видів метеликів. Це майже половина того, що є в Українських Карпатах, – дві тисячі. До Червоної книги України занесені 59 видів метеликів. На Буковині налічують 30 із них, або 51 відсоток.
“Територія області невелика, та при цьому має більше половини різновидів цих червонокнижних комах! Бачите, яке багатство у нас!” – зауважує пан Ігор.
Фото частини метеликів, занесених до Червоної книги, можна побачити і на виставці. Це представники родини косатцевих: махаон, подалірій, поліксена, мнемозина. До цієї родини також належить аполлон. Проте його на виставці не демонстрували – він зник ще у 60-их роках минулого століття.
“Причиною зникнення цього метелика є вплив людини. Аполлон веде осілий спосіб життя, він не схильний до міграцій. Вочевидь, коли розорали місце його перебування, він просто зник”, – пояснює Ігор Скільський.
Політ тривалістю в життя
Зате на виставці є унікальні знімки червонокнижного чорного аполлона, або мнемозини. Він цікавий тим, що у дорослій стадії взагалі … не їсть. Хоч би й хотів, то не зможе: у нього немає ротового апарата!
“Уявіть собі, пунктів знахідок цього метелика – не більше 4-5 на всю область. Щоби виявити та сфотографувати його, треба потрапити у потрібне місце та час. Це справа непроста, іноді може знадобитися років десять. Нашому науковцю все ж пощастило”, – зауважує Ігор Васильович.
Є на виставці також екземпляри, які не належать до червонокнижних, проте цікаві своїм способом життя. До прикладу, реп’яхівка. Цей вид широко розповсюджений у Європі. Як і перелітні птахи, реп’яхівки щороку восени збираються в зграї і летять зимувати на північ Африки. А навесні знову прилітають до України.
“Прибувши на територію Африки, вони розмножуються, відкладають яйця і гинуть. А коли з лялечок з’являються нові метелики, вони летять до нас. І так цикл повторюється”, – розповідає науковець.
Ігор Скільський переконаний: без метеликів світ став би сірим та одноманітним.
“Ставлення до природи має бути не лише споживацьким, але й естетичним. До прикладу, прийшли ми до лісу, на річку, і не чуємо співу птахів. Начебто матеріального зиску з цього співу немає, але ж який дискомфорт! Те ж і з метеликами: важко уявити природу, де би довкола не пурхали “літаючі квіти”…
Виставка триватиме до осені.
Вхідні квитки (грн):
Дорослий – 30
Студентський – 20
Дитячий – 15
Екскурсії (групи до 25 осіб):
Дорослі – 100
Студенти – 50
Діти – 40