На Буковині зростає кількість ВІЛ-інфікованих.
Про це кореспондентці molbuk.ua. у коментарі розповів генеральний директор Чернівецького обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Володимир Мочульський.
За словами лікаря, Буковина завжди належала до регіонів з найменшою кількістю ВІЛ-позитивних громадян в Україні.
“З початку повномасштабного вторгнення на Буковину переїхала велика кількість переселенців у тому числі з ВІЛ-позитивним статусом. Після звільнення територій деякі з них повернулися додому, тому зараз в області проживає близько 30 ВІЛ-інфікованих переселенців. Ситуація повністю контрольована. Загалом в Чернівецькій області перебуває 1197 пацієнтів. За останні пів року 48 з них були взяті на облік вперше”, — розповідає чоловік.
Лікар розповів, що є декілька шляхів інфікування.
“Найрозповсюдженішим способом заразитися є незахищений статевий акт, але в цьому році збільшується кількість випадків інфікування ін’єкційним шляхом за рахунок вживання ін’єкційних наркотиків. Згідно із статистикою, більше інфіковано чоловіків, тому що вони частіше вживають ін’єкційні наркотики. Також більш розповсюджена ВІЛ-інфекція серед людей, які перебували в місцях позбавлення волі. Але з’явилася нова вразлива група — це військові, які отримували поранення. Оскільки в польових умовах під час надання медичної допомоги не завжди є можливість запобігти ураження”, — каже медик.
Також перевірятися на ВІЛ слід жінкам, які планують вагітність.
“Окрім зараження через кров та незахищений статевий контакт існує ще спосіб інфікування від матері до дитини, тому вагітним жінкам обов’язкове обстеження 2-3 рази в період вагітності, а також обстеження їх статевих партнерів. В інакшому випадку ймовірність хвороби в дитини близько 30 %. Наразі, всі ВІЛ-інфіковані жінки на Буковині приймають терапію під час вагітності. Після народження діти будуть сприймати профілактику, а продовж року знаходитися на штучному харчуванні”, — розповідає.
Виявити ВІЛ-інфекцію на початкових стадіях по симптомах майже неможливо.
“ВІЛ-інфекція протікає більше 8-10 років безсимптомно, можна навіть не підозрювати про інфекцію і по неволі інфікувати когось іншого. Існують випадки, коли пацієнти свідомо ігнорують рекомендації лікаря та не приймають терапію. Таким чином хвороба передається далі. Одним з проявів ВІЛ-інфекції є легеневий туберкульоз. Тому людина хвора на туберкульоз обов’язково повинна перевірятися на ВІЛ-інфекцію. Частіше люди звертаються вже з пізньою стадією ВІЛ-інфекції. В таких випадках дуже складно надати людині якісну медичну допомогу та дати шанс на нормальне життя. Тому варто хоча б раз на рік проходити тестування на ВІЛ у сімейного лікаря, для цього існують спеціальні швидкі тести”, — пояснює лікар.
Окрім терапії існують також профілактичні програми.
“Є наприклад замісна підтримувальна терапія (пацієнт має можливість отримувати таблетовану форму наркотиків), також існують пункти обміну шприців (віддати використаний шприц в обмін на дезінфікований). Самотерапія визначається лікарем та полягає прийманні таблеток. Перших курс видається людині на місяць. Якщо пацієнт залишається стабільним, далі він продовжує пити таблетки вдома, але кожні пів року повинен здавати аналізи аби ми могли відслідковувати його стан”, — розказує.
Також медик зауважив, що з ВІЛ-інфекцією можна жити.
“Рівень смертності від СНІДу відносно невисокий, але інформація підлягає змінам, оскільки частка пацієнтів знаходиться за кордоном, або припинила зв’язок з лікарем. З побутових умовах заразитися взагалі неможна: через спільне використання посуду, ванної кімнати, обійми, поцілунки тощо. ВІЛ-інфекція не передається”, — пояснює.
Авторка: Ганна Головко
” ”
–>