Новини

Церковне свято 24 листопада: у чому допомагає жіноча заступниця і як привернути заміжжя

24 листопада за новим церковним календарем згадують святу Катерину Олександрійську. У народному календарі – Катеринин день. Про його традиції, заборони, народні прикмети та кого вшановують цього дня за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

24 листопада 2023 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

24 листопада (7 грудня за старим стилем) – день пам’яті святої Катерини, Олександрійської мучениці.

Катерина жила в IV столітті і була родом із багатої сім’ї правителя Олександрії Єгипетської Конста. Дівчина мала рідкісну красу і розум, здобула гарну освіту, і юнаки з найіменитіших родин шукали її руки. На жаль, Катерина оголосила, що вийде заміж лише за того, хто перевершить її в знатності, багатстві, мудрості та красі.

Якось дівчина зустріла старця, і він повідав їй, що свого нареченого вона знайде за допомогою ікони Богоматері. Катерина прийняла хрещення і довго молилася перед іконою. Одного разу їй наснилася Богоматір з Немовлям на руках – він простягнув їй перстень, а прокинувшись, дівчина і справді виявила на руці каблучку.

У цей час в Олександрію прибув імператор Максимін на язичницьке свято. Були влаштовані жертвопринесення, зокрема й людські. Катерина не змогла цього винести і пішла до імператора – просити його відмовитися від цього. Максимін був вражений красою дівчини і спробував її повернути в язичництво. Але Катерина своєю проповіддю навернула в християнство 50 найрозумніших мужів імперії – за це їх після спалили. Саму ж святу кинули до в’язниці, а потім привели на страту. Але в цей момент з’явився Ангел і розтрощив знаряддя тортур. Імператриця Августа і царедворець Порфирій із 200 воїнами тієї самої миті увірували в Христа, за що були страчені. Загинула разом із ними і красуня Катерина. Її мощі ангели перенесли на Синайську гору, частину мощей у VI столітті перенесено до храму Синайського монастиря.

Свято 24 листопада за старим стилем – день пам’яті преподобного Феодора Студита. Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 11 листопада.

Про що говорять прикмети на 24 листопада

За прикметами дня судять, якою буде погода взимку:

дощ або мокрий сніг – до грудня ще потеплішає;
погода тепла – такою і зима буде;
вночі на небі багато зірок – наступного року буде багато грибів.

У народному календарі 24 листопада – свято Катеринин день, Катерина Санниця. Зазвичай до цього дня випадав сніг й за старих часів уже можна було їздити на санях, а дітлахи каталися на санчатах. Тако цього дня заведено пити чай із сушеними ягодами – щоб літом багато ягід вродило.

Що не можна робити 24 листопада

У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

лаятися, сваритися;
веселитися, шуміти, пиячити;
відмовляти в допомозі;
займатися важкою роботою, пранням і прибиранням.

За народними прикметами цього дня не варто підмітати підлогу, щоб не вимести з дому удачу, а також засиджуватися в гостях допізна.

Що можна робити 24 листопада

Цього дня добре піти до церкви. Свята Катерина вважається покровителькою шлюбу, наречених, вагітних жінок і помічниця під час пологів. Заступниці моляться про хорошого чоловіка і хорошу дружину, міцний шлюб, просять поради, як залагодити розлади в сім’ї та допомоги у вихованні дітей.

За старих часів, щоб зберегти рід, у Катеринин день наші предки запалювали три свічки біля ікони святої мучениці.

Дівчата в ніч на свято ворожать про заміжжя – потрібно відламати сучок від яблуні і покласти його під подушку, попросивши у святої показати уві сні судженого. Відоме також ворожіння на гілочці вишні: зранку дівчата зрізали гілочку вишні та ставили її у воду в хаті. Якщо до свята Меланки (31 грудня за новим стилем) зацвіте – це безперечно добрий знак, невдовзі дівчина вийде заміж, навпаки – якщо гілочка засохне.

Тим, хто дотримується посту, цього дня належить сухоїдіння. Раніше ми публікували детальний календар харчування на Різдвяний піст по днях.

24 листопада – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Катерина, Євген, Михайло, Олексій, Григорій, Порфирій, Марк, Митрофан, Олександр, Іван.

” ”

–>

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.