Новини

Що буде, якщо різко кинути палити, пояснює лікарка з Чернівців

Щорічно у третій четвер листопада світ відзначає Міжнародний день відмови від паління – і це той самий момент, коли варто назавжди попрощатися із залежністю, яка вбиває.

– Куріння – головний фактор розвитку багатьох небезпечних захворювань, у тому числі серцево-судинних та онкології. Існує думка, що відмовлятися від куріння потрібно не поступово, і для кращого ефекту це варто зробити різко. Проте такий спосіб підходить не всім, бо організм може відреагувати різними порушеннями, – говорить Стелла МЕРЕУЦА, лікарка-пульмонолог консультивно-діагностичного (поліклінічного) підрозділу ОКНП “Чернівецька обласна клінічна лікарня”.

За словами Стелли Михайлівни, покинути палити ніколи не пізно. Навіть у поважному віці, коли вже є супутні захворювання, відмова від згубної звички, хоч і не відновить організм, але все ж сприятиме тому, що недуги не прогресуватимуть.

Хоча, звичайно, краще кинути курити якомога раніше, а в ідеалі – взагалі не починати. Якщо людина кидає палити, то слизова її дихальних шляхів починає поступово відновлюватися. І її стан багато в чому залежить від віку курця, стажу паління та інших індивідуальних особливостей.

Як вплине відмова від паління на організм?

– Поступово обсяг легень повернеться до рівня людей, які не палять.
– У крові підвищиться рівень кисню, зникне гіпоксія (кисневе голодування).
– Нормалізується кровообіг у великих судинах і капілярах.
– Токсини, смоли та продукти горіння, які потрапляли в легені та осідали на
стінках бронхів, почнуть поступово виводитися.
– Ризик інсультів, інфарктів та уражень бронхолегеневої системи почне
знижуватися.

Немає певного терміну, після якого припиниться тяга до паління. Комусь достатньо 2-3 днів, а когось буде тягнути й через пів року. А ось психологи переконують, що потрібно витерпіти 21 день, тому що саме за три тижні можна сформувати нову звичку.

Що буде, якщо кинути палити різко?

– У перші дні очікуються найважчі фізичні та психоемоційні прояви. Але вже протягом 20-30 хв. після останньої цигарки тиск і пульс повертаються до норми.

– Через 2-3 години може виникнути своєрідна “ломка” – роздратування, млявість, пригніченість або сонливість. В організму виникає дефіцит дофаміну (гормону щастя), синтез якого стимулюється дозою нікотину.

– Через 10-12 годин тіло очищується від чадного газу. Насичення крові киснем відбувається активніше і дозволяє наситити організм майже до нормальних значень.

– Через 20-24 години з’являються перші неприємні відчуття: нервове напруження, кашель, пітливість, напади нудоти.

– Через 40-48 годин концентрація нікотину і його продуктів в плазмі та тканинах істотно знижується. Покращується нюх і відчуття смаку.

– Через 72 години 90% метаболітів нікотину виводиться, бронхи почнуть розслаблятися і розширюватися, стане легше дихати. Але збільшується тривожність, депресивний стан, може виникнути головний біль і нудота, спазми в шлунку.

– На 4-5 добу стає легше. Зникають проблеми з апетитом, спазми, пітливість і нудота.

Статистика

За даними соцопитування, від початку війни відсоток курців збільшився серед чоловіків з 38,0% до 44,4%, серед жінок з 10,8% до 14,9%, серед усіх опитаних – з 23,1% до 28,3%.

Натомість нині життя українців забирає не лише тютюн, але й війна. Тож нам під силу зменшити рівень смертності там, де це можливо проконтролювати.

” ”

–>

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.