Як би дивно це не звучало, але у більшості з нас абсолютно різна реакція організму на денний сон. Одні вважають, що якщо є можливість подрімати годинку-другу, то це піде тільки на користь. Інші ж не ляжуть спати, навіть якщо будуть падати з ніг від втоми, оскільки точно знають, що при пробудженні будуть почуватися розбитими. Треті ж вважають за краще вести нічний спосіб життя і денний сон для них стає єдиною можливістю відновити сили.
Але в якому випадку відпочинок вдень є правильним рішенням, а коли він завдає непоправної шкоди нашому здоров’ю?
Чи можна спати вдень
Лікарі стверджують, що не тільки можна, а й потрібно, проте робити це слід правильно.
Сон не має бути занадто довгим.
Пробудження – не пізніше, ніж за 4 години до вечірнього сну.
Приміщення має добре провітрюватися.
Якщо говорити про те, коли найкраще спати вдень, то лікарі єдині в думці, що це краще робити мінімум через 5-6 годин після пробудження вранці. До цього часу організм встигає втомитися і максимально потребує хоча б в короткого відпочинку. Отже, шансів, що ви дійсно заснете, набагато більше, ніж через 3 години після пробудження. В ідеалі денний сон тривалістю в 30-40 хвилин краще планувати в проміжку між 13.00 і 15.00.
Якщо ви не встигли або не змогли подрімати до 15.00, краще забудьте про денний сон і просто постарайтеся ввечері лягти відпочивати раніше.
У чому користь денного сну
Лікарі стверджують, що функція денного сну – це зниження рівня кортизолу і як результат – зняття стресу. Саме тому для більшості з нас післяобідній відпочинок має носити виключно профілактичний характер. Іншими словами, спати вдень можна для того, щоб трохи відпочити, але не для того, щоб виспатися.
Якщо говорити про те, чи варто спати вдень, якщо хочеться, то лікарі наполягають на тому, що такий сон просто необхідний. Сонливість, позіхання, розсіяна увага – це сигнали вашого організму про те, що йому терміново потрібна допомога. Ігнорування цих сигналів лише посилить стан стресу. Більш того, ні кофеїн, ні енергетики не тільки не знімуть втому, але й посилять її. Тому варіант один – якщо відчуваєте, що засинаєте, і у вас є можливість подрімати – не відмовляйте собі в цьому. Повірте, 30 хвилин денного сну набагато корисніші, ніж п’ята чашка кави за день.
Скільки часу можна спати вдень
Як би дивно це не звучало, але парадокс в тому, що сон тривалістю в 30-40 хвилин набагато більш корисний для організму, ніж той, який триватиме 4 години. Якщо ж ви ляжете спати ближче до вечора, наприклад о 17-18 годині, головний біль, втома та апатія вам забезпечені.
Оптимальна тривалість денного відпочинку – 30-35 хвилин. За цей час організм встигає відновити сили, нормалізується артеріальний тиск, падає рівень стресу, проте не встигає початися фаза глибокого сну.
Чи потрібно спати вдень дітям
Дітям у віці до 6-7 років сон необхідний так само, як і прогулянки на свіжому повітрі. Річ у тім, що діти гіперактивні. Їх нервова система за день переживає настільки колосальні навантаження, що без відпочинку вона просто не впорається.
На відміну від дорослих, яким для відновлення сил достатньо подрімати 30-40 хвилин, дітям знадобиться набагато більше часу:
Діти до 2 років – тривалість денного сну 2-3 години.
Діти до 6 років – тривалість денного сну 2 години.
Діти після 6 років – денний сон не є обов’язковим, достатньо просто знизити активність дитини, замінивши рухливі ігри читанням або рукоділлям.
В якому випадку денний сон шкідливий
Якщо сон триває не більше години, ви лише дрімаєте, але не спите повною мірою, відповідно пробудження не буде травматичним, на відміну від сну, який триває 2 години.
При тривалому денному відпочинку ви йдете в глибоку фазу сну, і тут варіантів лише два – або спати необхідні організму 5-7 годин, або прокидатися з головним болем, оскільки організм заснув, але йому не вистачило часу на повне відновлення сил.
Чи можна спати вдень замість ночі
Однозначно ні. Коли лікарям задають питання про те, що буде, якщо спати вдень, а вночі не спати, відповідь може бути тільки одна – нічого хорошого. Організм людини – це складний механізм, створений природою, і його біологічний ритм неможливо безкарно збити, а потім налаштувати на власний розсуд. Той, хто регулярно виходить на нічні зміни знає, як непросто відновитися.
Річ у тім, що денний сон ніколи повною мірою не компенсує те, що організм не отримує в разі повної відсутності нічного відпочинку. Вдень і вночі людина переживає абсолютно різні фази сну, і якщо вдень ви лише дрімаєте, то вночі сон більш глибокий і тривалий. Заснути таким сном днем практично неможливо, оскільки цьому заважає велика кількість подразників, починаючи від денного світла і закінчуючи сторонніми шумами, які відсутні вночі.
Безумовно, є випадки, коли люди змушені працювати вночі і спати вдень. У такій ситуації лікарі рекомендують ретельно стежити за роботою серцево-судинної системи, приймати вітаміни і за першої можливості брати відпустку, щоб відновити сили.
Якщо ж йдеться про любов до нічного способу життя, то тут потрібно розуміти, що денний сон може допомогти відновити сили лише в одиничному випадку. В разі регулярної відсутності нічного відпочинку, тим більше в підлітковому віці, відновити сили вдень не вдасться. Більш того, у підлітка почнуться серйозні проблеми зі здоров’ям.
” ”
–>