Гестозами (токсикозами) називають стани, що з’являються у вагітних жінок у зв’язку з ростом і розвитком плоду при порушенні процесу адаптації організму матері.
Про це пише molbuk.ua.
Ранні гестози — термін, який використовується тільки в лексиконі лікарів країн СНД, у західній медицині їх називають “неприємними симптомами при вагітності” або “малими ускладненнями вагітності”.
Ранні гестози виникають на початкових етапах розвитку ембріона і часто стають причиною появи інших форм патології вагітності.
Симптоми ранніх гестозів:
1. Блювота вагітних: легкий ступінь (не більше 5 раз в день), середньої тяжкості (до 10 разів) або тяжкий ступінь (понад 10 разів). Ранкова блювота вагітних вважається варіантом норми і не вимагає корекції.
2. Підвищене слиновиділення: часто спостерігається після блювоти, але іноді буває первинним проявом гестозу.
3. Рідкісні форми гестозу: дерматози та пемфігоїд (короста, висип, почервоніння шкіри), холестатичний гепатоз (жовтяниця), хорея (посмикування м’язів), остеомаляція (розм’якшення, болісність і деформація кісток).
Полекшення проявів токсикозів
Для того, аби полегшити симптом (якщо він у легкій формі та викликаний природними факторами) в домашніх умовах, можна вибрати одну з цим порад:
Полегшити симптом допомагає м’ята та імбир, з яких можна приготувати чай.
Їжу варто ділити на маленькі порції. Порції варто розділити на кілька прийомів.
Якщо немає алергії на цитрусові, то можна, наприклад, час від часу пити воду з лимоном, грейпфрутом чи лаймом. Проте, не варто пити цитрусові соки, особливо якщо підвищена кислотність шлунку.
Також ефективним способом боротьби з нудотою та блюванням може бути негазована мінеральна вода. По-перше, це забезпечить оновлення запасу води.
По-друге, послабить токсикоз.
З собою завжди варто мати індивідуальний перекус, який допомагає при токсикозі. Наприклад, яблука, лимонні або м’ятні цукерки, канапка з сиром та ін.
Варто також часто ходити в туалет, оскільки затримання калу в організмі може спричиняти викид токсинів, які посилюють токсикоз.
Якщо є чутливість до запахів, то варто їх уникати.
Свіже повітря також нормалізує загальне самопочуття, зокрема послаблює прояви токсикозу. Тому варто часто провітрювати приміщення та ходити на прогулянки.
Заняття йогою та медитацією також добре впливають на психоемоційний стан, викликаючи заспокоєння та знижує рівень стресу. Також помірні фізичні навантаження піднімають імунітет та покращують фізичну форму.
Дотримання правильного раціону та режиму дня. Не варто пропускати прийомі їжі, харчування має бути збалансованим та корисним, підібраним індивідуально, потрібно висипатись, відпочивати та не перенавантажуватись.
Вживання необхідних вітамінів також може покращити загальний стан та сприятиме опірності організму інфекціям.
Необхідно уникати стресових ситуацій. Переживання стресу чи депресії погано відображається не лише на здоров’ї жінки, але й на здоров’ї малюка. До того ж різного роду тривоги й переживання можуть спричиняти головні болі (навіть мігрені), гастрит та інші неприємні наслідки, які іноді супроводжуються нудотою і блюванням.
Варто з обережністю приймати ліки. Деякі препарат можуть викликати побічні реакції у вагітних, а деякі – послаблювати токсикоз. Тому перед прийомом препарату обов’язково потрібно проконсультуватись з лікарем.
Розслаблюючий масаж. Легкий масаж може не лише заспокоїти, але й послабити неприємні симптоми. Проте, варто бути обережними та порадитись про доцільність масажу з лікарем.
Краще вживати м’ясо з низьким вмістом жиру, бо жирна їжа може провокувати посилення токсикозу.
Важливо контролювати рівень артеріального тиску. Якщо тиск постійно змінюється, то зростає, то знижується, варто негайно звернутись до лікаря.
Не забувати періодично консультуватись з лікарем та проходити медичні обстеження.
Підготували:
Юлія Цисар та Наталія Дребіт.