Новини

Сьогодні в Україні вшановують річниця бою під Крутами

29 січня 1918 року пів тисячі юних добровольців, переважно студентів, гімназистів та кадетів із Києва, стали на захист Української народної республіки проти вдесятеро чисельнішої більшовицької армії Михайла Муравйова в історичній битві під Крутами.

Факти про бій під Крутами:

На початку січня 1918-го більшовицька Росія оголосила загальний наступ на Україну і до середини місяця захопила майже все Лівобережжя, але головною ціллю був Київ. За таких умов 22 січня Центральна Рада ІV Універсалом проголосила незалежність УНР.

28 січня у Бахмачі дві більшовицькі армії, що наступали з двох фронтів, об’єдналися у чотиритисячне військо під командуванням Михайла Муравйова. У росіян були на озброєнні бронепоїзд та артилерія.

29 січня на станції Крути більшовиків зупинили близько 520 українських воякiв, юнакiв і студентiв під командуванням Аверкія Гончаренка. Більшість хлопців не мали військовий вишколу, а на озброєнні – лише 16 кулеметів та гармата. Вони фактично йшли на неминучу смерть.

Українці мали вигідніші позиції, тому завдали значних втрат бiльшовицьким вiйськам – близько 300 вбитих.

Бій під Крутами тривав понад п’ять годин – до самої темряви. Проте під тиском ворога українським бійцям довелося відступити.

На шляху відступу українці підривали залізничні колії та мости. Це дозволило стримати наступ більшовиків на Київ на чотири дні.

Одна студентська чота з 27 хлопців, заблукавши у темряві, повернулася до Крут, де потрапила в полон. Їх катували, а потім стратили. Згодом майже всіх героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

Під Крутами, за різними оцінками істориків, загинули від 70 до 100 українців.

Нині вiдомi прiзвища 20 з них: студенти Народного унiверситету Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник); студенти Київського унiверситету Святого Володимира Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андрiїв; гiмназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гiмназiї Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич, Григiр Пiпський, Іван Сорокевич, Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич.

Подвиг героїв Крут дозволив укласти мир між урядом УНР та державами Четверного союзу. 9 лютого 1918 року було підписано Брестський мирний договір, яким держави Четвертного союзу визнали незалежність УНР.

Пам’ять героїв Крут в Україні вшановують з 2003 року.

” ”

–>

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.