Новини

Хто замість Пушкіна? Завершили обговорення, чий бюст встановити на фасаді театру в Чернівцях

Наприкінці року з фасаду драмтеатру забрали бюст російського поета Олександра Пушкіна, який встановили за радянських часів.
Дозволу від Мінкультури на демонтаж довелося очікувати кілька місяців, оскільки театр є історичною будівлею національного значення.

Про це йдеться у публікації ” ” від 12 січня, пише molbuk.ua

Пушкіна відправили… до Сталіна

Демонтованого Пушкіна вагою майже сто кілограмів залишили спочивати поряд із бюстом Сталіна у складському приміщенні театру як артефакт. Тим часом оголосили обговорення щодо того, чиє погруддя встановити натомість.

Пропозицій лунало чимало. Так, голова “Українського народного дому” Володимир Старик пропонував установити погруддя буковинського письменника та драматурга Юрія Федьковича.

Наразі громадські обговорення завершили. Як розповів ” ” в. о. директора театру Іван Бутняк, на перше місце, за результатами, вийшов український режисер, засновник театру “Березіль” Лесь Курбас.

“Очевидно, що за цю постать голосували театрали з усієї України, які розуміють велич цього імені. Тому що загалом, як я помітив, чернівчани не надто поінформовані, хто такий Лесь Курбас”, – припускає Іван Бутняк.

Платитимуть меценати

Також активно обговорювалася тема відновлення автентичного вигляду.

“Зараз вийшла затримка за тим, що не можуть знайти архівні документи й фото, щоби з’ясувати, чиє ж погруддя було на фасаді театру з самого початку. Наразі маємо лише гіпотези. Невдовзі проведемо на базі театру обговорення з фахівцями, істориками, активістами і вирішимо, чи повертаємося до автентичного погруддя, чи обираємо інші варіанти. А далі вже будемо клопотати через управління культури, щоби вони зверталися до Мінкультури щодо надання дозволу на встановлення нового бюсту”, – вважає Іван Бутняк.

Голова облради Олексій Бойко запевнив, що посприяє у встановленні нового погруддя.

“Я за, підтримаю всі класні проукраїнські ідеї. Виконано це буде за кошти меценатів, бо у нашому бюджеті немає на це фінансування. Чекаємо на рішення фахівців”, – каже.

Думки

Леся Щербанюк, директорка муніципальної бібліотеки імені А. Добрянського:

“Цінність має те, що автентичне”

“Я не знаю, чий бюст там стояв раніше. Та моя думка – треба повернути того, хто був із самого початку. Гадаю, в архівах Чернівців чи Відня мають бути всі ескізи та проєкти нашого театру. Є пам’ятка архітектури, її робили професійні віденські архітектори. Тож не треба на догоду комусь ставити нині одних, завтра – інших. Воно має цінність, коли автентичне”.

Володимир Старик, голова товариства “Український народний дім у Чернівцях”:

“Може, він, а може, не він”

“Щоразу, коли бачу фото театру з лівого боку, намагаюся придивитися, але нічого не можу розібрати. Зображення там занадто дрібні, щоби розпізнати людину. Якась така набурмосена класична постать, хтось, певне, з німецьких класиків.

Фото надане Володимиром Стариком. Із серії світлин “Чернівці, які ми втратили”. Датується приблизно 1910-ими роками

Фото надане Володимиром Стариком. Датується приблизно 1920-ими роками

Фото надане Володимиром Стариком. Датується приблизно 1930-ими роками

На жаль, в історії театру про це нічого не сказано. Чи може бути це погруддя Лессінга? Відповім, як у тому анекдоті: 50 на 50. Може, він, а може, не він.

Моя думка – там має стояти погруддя Юрія Федьковича. Це засновник української літератури та українського народу не лише на Буковині, а й Галичині. Драматург, який писав п’єси, що з успіхом ставили в українському професійному театрі”.

” ” у Facebook | Telegram | Viber |

–>

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.