Новини

У Чернівцях може з’явитися вулиця Траяна Поповича: що про це відомо

У Чернівцях вулицю Першотравневу хочуть перейменувати на честь колишнього мера Чернівців – Траяна Поповича.

Про це на своїй сторінці у Facebook написала депутатка Ганна Скорейко, пише molbuk.ua

Ганна Скорейко написала, що на робочій групі топонімічної комісії внесла пропозицію, щоб вулицю Першотравневу перейменувати на вулицю імені Траяна Поповича.

“В австрійський час вона носила ім’я Юліуша Словацького. Але ця постать уже увічнена в Чернівцях, вулиця імені Юліуша Словацького є. Тому пропозиція підтримана одноголосно. Будемо виносити на обговорення на топонімічній комісії. Сподіваюся на підтримку чернівчан”, – написала депутатка.

Хто такий Траян Попович:

Траян Попович (рум. Traian Popovici 17 жовтня 1892 — 4 червня 1946) — румунський адвокат і мер міста Чернівці під час Другої світової війни. Відомий тим, що врятував близько 20000 євреїв Буковини від депортації.

Під час Другої світової війни диктатор Іон Антонеску запропонував йому стати мером Чернівців, але Попович спочатку відмовився, не бажаючи служити фашистському уряду. Він змінив свою думку за порадою друзів та 1 серпня 1941 року обійняв нову посаду. Незабаром після призначення мером йому було наказано створити в Чернівцях гетто для євреїв, однак Попович не був згоден з тим, що частина населення міста повинна бути поміщена за колючий дріт. Після довгих дебатів губернатор регіону прийняв його точку зору. За симпатії до євреїв Поповича політичні противники прозвали “jidovitul” (“перетворений в єврея”).

У 1941 році новий губернатор оголосив про своє рішення, згідно з яким всі євреї Чернівців мали бути депортовані в Трансністрію. Після бесіди з губернатором останній дозволив Поповичу відокремити 200 євреїв, які могли б залишитися в Чернівцях. Залишившись незадоволеним такою скромною поступкою, Попович пішов на прийом до Антонеску, де наполягав на тому, що єврейське населення відіграє дуже важливу роль в господарському житті Чернівців. В результаті він отримав від Антонеску дозвіл розширити список, в остаточний варіант якого було включено вже 20000 євреїв, які таким чином уникли депортації.

У першому післявоєнному 1945 р. році опублікував мемуари, де докладно розповів про трагедію Голокосту на території Румунії. У наступному році помер від хвороби.

” ”

–>

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.