В Україні триває загальна мобілізація, проголошена указом президента. У мережі точаться активні дискусії, як саме вона відбувається, кому і де видають повістки, а також що є законним, а що – ні.
Керівниця центру Сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк спростувала низку фейків і дезінформації стосовно загальної мобілізації та пояснила деталі, як насправді відбувається процес. Вона зокрема зауважила, що призовники виконують обов’язок, а не реалізовують право вибору.
Який етап мобілізації наразі триває та кого чекають у центрах комплектування
Наталя Гуменюк підкреслила, що мобілізація не поділяється на жодні “хвилі” – вона проголошена, й надалі її етапізація є досить умовною, зокрема для службового використання, для зручності тих, хто веде облік мобілізованих українців.
За чинним законодавством, наразі у центрах мобілізації чекають на всіх військовозобов’язаних, які мають туди з’явитися, щоб встановити власний статус, причетність та належність до статусу, військову облікову спеціальність і готовність до служби в українській армії.
“Кожен військовозобов’язаний має з’явитись до центрів укомплектувань. Не ховатись, не чекати виклику чи іншого способу зв’язку з ним, а з’явитися самостійно, незалежно від військового досвіду. Але застосування цього військового резерву буде відповідним у залежності від того, хто і який досвід має. Тобто більш досвідчені будуть потрібні вже”, – пояснила Наталя Гуменюк.
Як відбувається процес мобілізації людей з досвідом та без нього
Посадовиця розповіла, що того, хто підлягає мобілізації, приймають на облік та відправляють на навчання – якщо людина не має досвіду, але, до прикладу, має потенціал, який може бути корисним для використання у війську. Саме там людина може набути військову спеціальність, з огляду на навички та досвід у цивільному житті. І вже після цього мобілізованого направляють у навчальний центр підготовки військових.
Керівниця центру Сил охорони та оборони Півдня уточнила, що там мобілізовані вивчають злагодження, бойову техніку та озброєння, готуються до виконання військових обов’язків, і лише після цього повноцінно стають до війська. Якщо ж людина вже має військовий досвід, то вона відправляється одразу у військову частину, до якої приписана.
За яким планом діють центри укомплектування
Наталя Гуменюк наголосила, що у центрів укомплектування справді є свої плани набору призовників, втім, переконує, вони не спрямовані на “нахапати якомога більше” мобілізованих, а є планами заповнення відповідних мобілізаційних резервів. При цьому така інформація – доступна не для усіх охочих про це знати, а обмежується самими центрами комплектування.
Законність вручення повісток на вулицях, пляжах та у громадських місцях
Посадовиця наголосила, що законодавчо вручення повісток може відбуватися у будь-якому громадському місці. Воно не визначене конкретним периметром чи територією – уповноважені особи наділені правом надавати відповідні документи там, де вони можуть реалізувати таке своє право.
Прокоментувала Наталя Гуменюк і рейди по пляжах Одеси, де відпочивальникам вручали повістки й згодом у ЗМІ висвітлювали це, як покарання:
Запрошені до такого рейду співробітники територіального центру комплектування були разом з поліцейськими, які були уповноважені встановити особу. Поліцейські таким чином намагалися вплинути на мораль та свідомість громадян. Оскільки є така проблема, що для обмеження доступу до зони відпочинку й пляжних зон на законодавчому рівні не визначено покарання за порушення. Це порушення воєнного стану.
До слова, посадовиця додала, що ними вже було ініційовано звернення до відповідного комітету Верховної Ради для визначення норми покарання за таке порушення. А поки процес триває, за словами керівниці центру Сил охорони та оборони Півдня, вони опікуються передусім безпекою громадян.
Наталя Гуменюк підкреслила, що відвідування пляжів нині є справді небезпечним видом відпочинку, оскільки відомо про вибухи морських мін й узбережжя фактично стало лінією фронту. “Вони (повістки на пляжі Одеси – ред. 24 канал) були способом поспілкуватися з громадянами й нагадати, що у країні йде віна та є мобілізаційний обов’язок. І, напевно, поставити перед кожним питання – чи виконав ти свій обов’язок для того, щоб відпочивати?” – додала посадовиця.
За словами Гуменюк, законодавчо вручати повістки можуть не лише працівники територіальних центрів укомплектування. Це, зокрема, може відбуватись через органи місцевої влади, керівників підприємств та установ, в яких працюють військовозобов’язані тощо.
Що робити, якщо військовозобов’язаний перебуває не у своєму населеному пункті та яка відповідальність за ігнорування повісток
Посадовиця наголосила, що мобілізаційним законодавством передбачена явка військовозобов’язаного у центр комплектування після проголошення мобілізації. Лише після цього він може змінювати своє місце перебування та проживання, і робити це тільки з дозволу територіального центру комплектування. “Тому якщо людина не змогла цього виконати – вона є порушником законодавства”, – заявила Гуменюк.
При цьому у самій повістці вказано, що якщо громадянин, отримавши повістку, ігнорує її, він підлягає адміністративній або навіть кримінальній відповідальності.
Чи можна вплинути на те, де твої вміння будуть використовувати у війську
За словами керівниці Сил охорони та оборони Півдня, після явки у центр комплектування, відбувається процес уточнення необхідних даних. За цей час, поки людина перебуває на військовому обліку, у неї можуть змінитись сімейні обставини, стан здоров’я тощо.
Лише після уточнення цих даних приймається рішення, де і як буде використаний потенціал та досвід конкретного призовника, який підлягає мобілізації. “Вплинути самостійно на це людина не може, оскільки це виконання обов’язку, а не право вибору”, – уточнила посадовиця.
” ”
–>