Новини

«Гадюки рідко кусають смертельно»: що потрібно знати про плазунів на Буковині

Днями 30-річний чоловік потрапив до реанімації через укус гадюки, коли згрібав сіно. А в Берегометі на Вижниччині жінку, яка збирала ягоди в лісі, вкусив вуж. Від госпіталізації вона відмовилася.

– У нас щороку влітку є випадки укусів змій. Скажімо, днями стався нещасний випадок в селі Їжівці, коли на полі 30-річний чоловік згрібав сіно, не помітив плазуна, і той вкусив його в руку. Зараз постраждалий перебуває у лікарні, де йому надається допомога, – пояснив Сергій БАБЧУК, начальник сектору зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС в області.

На Буковині водиться єдиний отруйний вид змій – гадюка звичайна. Зараз у плазунів почався період розмноження, тому їх слід остерігатися.

– Гадюки особливо активні та небезпечні протягом травня-червня. Вони від’їдаються після зими, заводять потомство. У літню спеку гадюки стають лінивіші, – розповів провідний науковий співробітник відділу природи краєзнавчого музею, кандидат біологічних наук Назар СМІРНОВ, який вже багато років займається вивченням плазунів. – На території Буковини водиться єдиний отруйний вид змій – це гадюка звичайна. Вона живе переважно у лісах гірської та передгірської частини краю. Полює на дрібних ссавців та земноводних.

Ця гадюка зазвичай невелика – щонайбільше 60-70 сантиметрів. Тому розповіді про метрові гадюки – це байки. На Буковині також можна побачити мідянку, яку часто вважають отруйною, хоча вона родичка вужа і не отруйна. Є й у нас ще два види вужів: звичайний із жовтими вушками і водяний, якого часто плутають із гадюкою. Останній водиться вздовж річки Дністер і вирізняється “шаховим” малюнком на череві, а зверху – сірий. Він може бути завдовжки понад метр.

За словами науковця, отрута гадюки не дуже сильна і зазвичай не є смертельною для людини, якщо в неї немає алергічних реакцій, хронічних захворювань, проблем із серцем. “До різних ускладнень може призвести також несвоєчасна та неправильно надана перша медична допомога. Дехто починає розрізати чи припікати ранку, висмоктувати отруту, перев’язувати кінцівку джгутом. Завдяки цим діям людина може потрапити до реанімації і навіть померти. Хоча смертельні випадки через укус гадюки трапляються вкрай рідко”, – запевнив Назар Смірнов.

Якщо збираєтеся до лісу, то потрібно відповідно вдягнутися та взутися.

– Треба взути тверді високі черевики або чоботи, щоби змія не могла дотягнутися до ноги, – радить пан Назар. – Обов’язково одягнути штани, а не шорти, і заправити їх у взуття. Також слід уважно дивитися, куди стаєш і сідаєш. Тому що дуже часто людина лягає у високу траву, не перевіривши, що там є. Або може йти по лісу, не дивлячись під ноги, і випадково наступити на гадюку, яка може вкусити. Не слід сідати на старі, прогнилі колоди або пеньки, бо під ними також можуть водитися змії. У жодному разі не можна чіпати гадюку. Повзе собі – то нехай повзе.

Що робити, якщо вкусила змія
*Треба промити ранку чистою водою, щоби видалити залишки отрути, накласти зверху легеньку пов’язку і зафіксувати укушену кінцівку в зігнутому положенні, аби вона менше рухалася.

*У жодному разі не можна накладати джгут на кінцівку вище укусу.

*Не слід розрізати або припалювати ранку вогнем, відсмоктувати отруту.

* Щоби прискорити виведення отрути, давати потерпілому багато пити. Це може бути вода, компот, сік, чай. При сильному болю можна прийняти одну-дві таблетки анальгіну або баралгіну.

*Якомога швидше доставити постраждалого в найближчий медичний заклад. (Н. Будна).

” ”

–>

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.