На Буковині вимушені переселенці часто помирають від серцевих нападів.
Про це кореспондентці molbuk.ua розповів начальник бюро судово-медичної експертизи у Чернівецькій області Віктор БАЧИНСЬКИЙ.
– Основними причинами смерті тимчасово переміщених осіб в нашій області у 80 відсотках випадків є порушення серцево-судинної системи. Це інфаркти та інсульти. Переважно їх переносять люди старшого віку, які пережили шокову ситуацію війни. Я помітив сумну статистику: кількість таких людей зараз дуже збільшилася. Смертність переселенців від цих хвороб є вищою, ніж смертність буковинців, – ділиться В. Бачинський.
Не укладають декларацію з сімейним лікарем
За словами Віктора Бачинського, родичі померлих переселенців часто обурюються, чому судмедексперти беруть тіла на розтин.
– Ми стикаємося з такою проблемою, коли родичі влаштовують через це скандали. Та справа в тому, що люди, які є тимчасовими переселенцями, не мають угод із сімейним лікарем. Відповідно, не мають на руках жодного висновку про їхній стан здоров’я та про хвороби, які вони переносили протягом життя. Коли люди помирають, то родичі запитують, чому їх беруть на розтин. А тому, що, згідно із законом, судмедексперти повинні це робити. Інша справа, коли є історія хвороби, і ми бачимо, які були супутні патології. Тоді ми можемо розтин не проводити, адже лікарські свідоцтва про смерть видаються на місці. З вимушеними переселенцями ситуація інша. Вони не перебувають на
медичному обліку, контракту в них немає.Тому після смерті і потрапляють у бюро судмедекспертизи, – зауважує пан Віктор.
– Хочу закликати всіх людей, які тимчасово переміщені в область: обов’язково укладайте декларацію із сімейним лікарем та пройдіть медичне обстеження, – додає Віктор Бачинський.
Як послабити напругу від війни?
Психологиня Лідія Антоненко, дала кілька практичних порад.
Дихайте
Максимально глибокий вдих “животом”, максимально довгий видих. І так кілька разів поспіль. Протягом 3-4-5 секунд вдихайте повітря. Потім на 3 секунди затримайте дихання. Потім впродовж 3 секунд видихайте повітря. І знову робіть трисекундну паузу.
Пишіть
Візьміть ручку, чистий аркуш. І записуйте всі слова, які спадають на думку. В рядок, хаотично, з натиском – як завгодно. Концентруйтеся на виведенні літер, на кольорі ручки, якою ви пишете.
Допомагайте
Плетіть маскувальні сітки, годуйте бездомних, готуйте їжу для захисників, в’яжіть теплі речі для переселенців, діліться перевіреною інформацією, моліться. Робіть те, що можете, і там, де можете.
Якщо вас трусить від страху – це нормально.
Умийтеся холодною водою, зробіть кілька ковтків чаю, подихайте, походіть.
” ”
–>