Новини

«Зміни пішли на краще»: що говорять лісівники про ефективність реформованих на Буковині лісгоспів

Лісова галузь Буковини першою в Україні здійснила реформування: замість дванадцяти лісгоспів утворили чотири базові.

Наскільки ці заходи стали правильними, ми попросили розповісти керівників двох держлісгоспів – Сокирянського й Путильського, колективи яких працюють у різних природних умовах, що накладає свій відбиток на процес господарювання, йдеться у публікації газети “Молодий буковинець”.

“Прагнули зберегти людей, і це вдалося”

– З першого січня ми почали працювати оновленим складом, – розповідає Олександр Чебан, директор Сокирянського держлісгоспу. – Наше підприємство об’єдналося ще з двома – Хотинським держлісгоспом та Новоселицьким держспецлісництвом АПК. Базовим підприємством ми стали завдяки тому, що протягом останніх років працюємо з вагомими здобутками. Наприклад, торік у нас почала діяти нова теплиця, у якій щороку матимемо можливість вирощувати 80 тисяч сіянців дуба із закритою кореневою системою. Маємо й ділянку дивовижної павловнії. Торік ми стали лідером із закупівлі нової техніки та оновленню засобів виробництва. Скажу, що така реформа назріла давно. Було розроблено низку моделей, але та, що втілена, – одна з найкращих. Віднині Сокирянський держлісгосп здійснює свою господарську діяльність у межах Дністровського та Чернівецького районів і чотирнадцяти територіальних громад. Понад 38 тисяч гектарів лісових угідь, якими опікується господарство, розкинулись від Дністра до Прута.

Ще з вересня минулого року ми активно взялися за реформу: проводили інвентаризації, організовували виробничі процеси, вчили колег, переймали найкращий досвід та новації працівників підприємств, які вливались до нашого лісгоспу. Останні три місяці були дуже продуктивними. Нині у нас є 11 лісництв, два лісопункти та апарат управління. Ми прагнули зберегти людей і це вдалося. Щодо Хотинського лісгоспу, то пропонували посади більшості його працівників. З майже 300 спеціалістів лише 28 були скорочені. Торік середня зарплата у нашому лісгоспі зросла на 39%, а в листопаді становила понад 16 тисяч гривень. В найближчій перспективі має бути 20-24 тисячі гривень.

У віданні лісгоспу – п’ять виробничих підрозділів

– У нас особлива тривога була в колективі держспецлісгоспу. Для діалогу приїжджали керівники області, району та управління лісового господарства, – ділиться Василь Слижук, директор Путильського держлісгоспу. – Ми намагалися діяти так, щоб оптимізація відбувалася максимально безболісно. Адже в гірському районі дуже мало роботи. Нині наш лісгосп – 466 осіб, з них 44 – апарат управління. Є 13 лісництв, розташованих на 56,6 тисячах гектарів. У нашому віданні п’ять виробничих підрозділів, включаючи деревообробний цех колишнього держспецлісгоспу. Це складний об’єкт. Обладнання та частково приміщення – власність кооперативу, який утворився на базі тодішнього підприємства. Частина обладнання передана відповідно до акту нашому лісгоспу. Робочий процес ми не збираємося зупиняти і звільняти працівників також. Наразі використовуємо обладнання на умовах передачі нашому підприємству в користування. Надалі будемо вирішувати питання закупівлі потрібного устаткування. Але на часі – закрити всі боргові зобов’язання, які передалися нам під час об’єднання господарств. У сукупності вони становлять 2,6 мільйона. Труднощі ще й зумовлені зменшенням надходжень, адже перший місяць року – святковий. Попит на пиломатеріали та кругляк зменшився. Тож сподіваємося, що вже навесні ринок лісодеревини запрацює, і ми зможемо покрити всі витрати, пов’язані з укрупненням підприємства. Також будуть сплачуватися місцеві податки та збори.

На часі – впровадження новаторського підходу в лісовій галузі, тож у шести областях країни вже стартував пілотний проєкт “Ліс у смартфоні”.

Завдяки спеціальним програмам громадяни зможуть отримати інформацію про лісогосподарську діяльність, а також доступ до електронного ресурсу із єдиним реєстром, лісорубних квитків, на спеціальному сайті можна бути обрати потрібну область, лісгосп, лісництво, квартал та навіть виділ і дізнатися про систему і тип рубок, їхній статус та період проведення.

” ”

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.