Німецькі журналісти вирішили з’ясувати, куди дівається взуття, яке залишають європейці у сміттєвих контейнерах для старого одягу. Результати їхнього експерименту здивували – взуття знайшлося у різних куточках світу, в тому числі й у місті Сторожинець Чернівецької області.
Як повідомляє molbuk.ua, про це йдеться у публікації групи німецьких журналістів із тижневика Die Zeit, радіостанції Ndr та сайту журналістських розслідувань Flip. Текст цього розслідування опублікував італійський журнал Internazionale.
Автори розслідування вирішили дізнатися, що відбувається із 1,4 млрд пар кросівок, які виготовляються щороку в усьому світі. Для цього журналісти вирішили використати старе взуття відомих людей і встановити у їхні підошви GPS-трекери та відслідкувати шлях курсування цього взуття.
Зрештою, взуття, яке використали для експерименту, автори розслідування виявили в Україні, Німеччині та Африці.
Один із GPS-сигналів, який надійшов до журналістів – з міста Мюльгайм-на-Рурі (Німеччина)
Другий сигнал дозволив із точністю визначити – взуття надійшло в помаранчевий будинок у місті Мостиська Львівської області. Наприкінці 2021 року автори публікації приїхали в це місто. Вони розповіли, що побачили на вулицях Мостиська фіри з кіньми, а на подвір’ях у людей бігали кури, які порпались у болоті. Як зауважили журналісти, хата була дуже старою і бідною. Вони намагалися потрапити в неї, однак один чоловік їм вигукнув, що удома нікого немає. Цей чоловік представився Мар’яном і поскаржився журналістам, що у цих краях важко знайти роботу. Тож він понад 16 років ганяє на своєму бусі “Мерседес” контрабанду.
“Я перевозив все, – цитують журналісти цього чоловіка. – Для різних клієнтів, але ніколи не возив зброю і наркотики, бо це незаконно”.
Згодом сигнал GPS у взутті, який відстежували журналісти на Львівщині, змінив своє розташування. Автори розслідування попрямували за ним – до міста Сторожинець Чернівецької області. Це був магазин секонд-хенду, а власник закладу на своєму сайті вказує, що торгує одягом і взуттям з Німеччини.
Як зауважують автори розслідування, власником секонд-хенду виявився маленького зросту 50-річний чоловік. Чоловік представився найбільшим транспортувальником взуття з Німеччини до України і йому щомісяця привозять 20 тонн взуття.
Коли журналісти поцікавились у нього, чи знайомий він із підприємцем, який перепродує вживані машини й одяг у німецькому Мюльгайм-на-Рурі, він відповів: “Так, це мій друг”. І він часто купує в нього речі.
Як зазначається у публікації, сторожинецький дилер займається виключно німецьким взуттям. Кольори німецького прапора надруковані на сумках, які він продає в секонд-хенді. І рекламний трюк – Німеччина є синонімом якості, пояснив підприємець.
Найновіші сигнали GPS надходили із Чернівців. Там, як зазначають автори розслідування, у сторожинецького дилера є магазин вживаного одягу Bundes. Магазин освітлюється холодним світлом, а одяг розвішується на підвісах завдовжки кілька метрів.