Новини

“Район Дністра сейсмічно активний”: науковець про ймовірність землетрусів на території Буковини

Минулого четверга, 23 вересня, на межі Тернопільської та Івано-Франківської областей стався землетрус магнітудою 4,3 бала, який відчувався у радіусі 100 кілометрів. Поштовхи відчули також мешканці Чернівецької області.

Його епіцентр знаходився на лівому березі Дністра, йдеться у публікації ” “.

– Усі великі річки, зокрема і Дністер, знаходяться в зоні тектонічних розломів, які генерують землетруси. Тому цей район сейсмічно активний, і тут можуть виникати величезні напруження з епіцентром на невеликій глибині земної кори, – пояснив Андрій Николаєв, доцент кафедри гідрометеорології та водних ресурсів Чернівецького національного університету. – У цьому ж місці 1903 року теж відбувся землетрус магнітудою 6 балів. І вони ще будуть повторюватися. Скажімо, для нас досить небезпечний район Новодністровська. За кілька останніх років тут було близько п’яти відчутних землетрусів магнітудою 4,5 бала. Оскільки там є велике водосховище, то наслідки можуть бути досить серйозними.

За словами науковця, все ж найбільшу небезпеку становлять гори Вранча в Румунії, які знаходяться приблизно за 300 кілометрів від Чернівців. “Середньостатистична перерва між вранчівськими землетрусами триває приблизно 37 років. Останній сильний землетрус у Чернівцях стався четвертого березня 1977 року магнітудою 5-6 балів. Тобто зараз, цілком ймовірно, він може повторитися, але невідомо коли, – каже пан Андрій. – Небезпеку також становлять місцеві тектонічні розломи, що перетинають територію Чернівців та області.

Один із найпотужніших проходить за горою Цецино на глибині 40-50 кілометрів. Два розломи перетинають центр Чернівців. Досить небезпечний Сторожинецький розлом. Він спричинив у 1950 році п’ятибальний землетрус.

“Існує майже 600 передвісників землетрусу, зокрема змінюється поведінка домашніх тварин, хімічний склад води в криницях, взимку зі сховок вилазять змії. Навіть організм людини підсвідомо реагує, але ми просто не розуміємо цих сигналів”, – каже науковець.

У навчально-науковій геофізичній обсерваторії ЧНУ фіксують землетруси. “Ми постійно відстежуємо ситуацію. Реєструємо різні землетруси, навіть віддалені, які знаходяться на відстані 15 тисяч кілометрів, – запевнив Андрій Николаєв. – Проте наша апаратура дає можливість бачити тектонічні розломи на території нашої області лише в радіусі 40 кілометрів. Що насправді відбувається далі – ми не знаємо. Тому бажано створити ще хоча би дві сейсмічні станції, щоби реєструвати всі параметри. Є карта сейсмічних руйнувань території нашої області.

Було би добре створити таку карту і стосовно території Чернівців. Такі роботи проводилися у 1980-х роках, однак не були завершені. Проте в Чернівцях може бути землетрус силою сім балів. Наші дев’ятиповерхівки, зокрема на Гравітоні та Південно-Кільцевій, розраховані на шість балів. Коли їх будували, необгрунтовано знизили сейсмічність на один бал. В 2004 році знову підняли. Тобто нові багатоповерхівки вже розраховані на сім балів”.

” ”

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.