Прощена неділя святкується щороку в різні дати – але це завжди переддень Великого посту, щоб віруючі могли увійти в піст з чистою совістю, з покаянням і без вантажу на серці.
Прощена неділя в 2021 році відзначається 14 березня (Прощена неділя в 2022 році пройде 6 березня). Це останній день Масляного тижня, пише Главред.
Прощена неділя 2021 – традиції
На Масляну вже не прийнято їсти м’ясо. А Прощена неділя – це не лише день, коли потрібно просити у всіх вибачення (тобто час очищення душі), але і час очищення житла напередодні Великого посту.
Важка робота під забороною – але підготовка до Великого посту йде повним ходом. Цього дня прийнято перемивати весь посуд у домі – щоб наступного дня готувати пісні страви вже в чистому посуді.
Втім, прибиранням займаються ввечері – а з самого ранку в Прощену неділю перепрошувати у рідних і знайомих – особисто, по телефону або за допомогою смс.
Зазвичай навіть не уточнюють – за що саме просять вибачення: вважається, що людина і сам згадає, за що вона в образі на ближнього. Хоча подумки варто все ж спробувати конкретизувати свої гріхи – і неодмінно потрібно щиро в них покаятися.
Як правильно просити прощення в Прощену неділю і що потрібно відповідати в день прощення
В першу чергу вибачення в Прощену неділю просять у Господа. Потім починають просити вибачення у тих, хто нижчий за статусом, хто залежний від людини (наприклад, начальник – у підлеглого).
Які слова говорити в Прощену неділю? Найпростіший і найвірніший варіант: “Прости мене”. Хтось при цьому додає: “за все”, хтось – “будь ласка”. Головне – не точність формулювання, а душевний порив і щире бажання покаятися і не здійснювати подібних гріхів надалі.
Як відповідати в Прощену неділю на “Прости мене”? Канонічний варіант: “Бог простить, і я прощаю”. Але іноді можна відповісти: “Мені тебе прощати нема за що” (якщо людина дійсно так вважає) – щоб зайвий раз не поминати ім’я Господа всує.
При цьому в деяких регіонах просити вибачення прийнято тричі – і, відповідно, тричі відповідати (як з привітанням “Христов воскрес!” – “Воістину воскрес” на Великдень).
Чи потрібно прощати в Прощену неділю
Людська натура недосконала. Це Господь в змозі пробачити будь-який гріх – якщо людина покається щиро. А ось у людському серці образа може бути занадто великою. Або просто занадто свіжою, не охолола ще людина, не відійшла.
У цьому випадку, щоб не впасти в гріх лицемірства, краще відповісти тільки:
“Бог простить” – не уточнюючи, що сам відповідач поки пробачити не готовий. Або навіть чесно додавши, що сам відповідач пробачити поки не в змозі – через немічь душі. Але в той же час відповідач бажає Божого вибачення своєму кривдникові. Однак у цьому випадку і самому доведеться каятися – за гординю і нездатність пробачити.
Адже важливо розуміти, що слова “Бог простить” означають, що людина і не має права судити інших людей – адже вона такий самий грішник, як й інші. У цьому вся суть християнського прощення.
Прощена неділя – що не можна робити
У Прощену неділю не можна:
– лицемірити;
– лаятися і провокувати сварки;
– відмовляти в прощенні і в допомозі;
– займатися брудною роботою: прання і миття підлог, наприклад, варто відкласти або влаштувати напередодні.
Прощена неділя – що потрібно робити
1. Сходити до церкви на сповідь, поставити свічку і помолитися.
2. Постаратися щиро пробачити всіх своїх кривдників.
3. З’їсти всі млинці, що напекли – за прикметою, це приверне достаток у дім.
4. Віднести млинці на могили рідних – і попросити вибачення у них.