Новини

Гідравлічний прес для СТО: принцип роботи і основи вибору*

Гідравлічний прес необхідний в роботі СТО для швидкого розбору або складання деталей після проведеного ремонту, забезпечення їх надійного стикування. Моделі такого обладнання різні за конструкцією і характеристиками.

Навіщо в автосервісі потрібен гідравлічний прес

За допомогою цього обладнання здійснюють такі операції: 
штампування виробів з металу; 
опресовування; 
правка геометрії металевих елементів; 
склеювання (пресування) частинок; 
створення вигинів; 
пресування підшипників, втулок і т.д.

На відміну від промислових гідравлічних пресів, на СТО використовують менш габаритні вертикальні конструкції підлогового або настільного типу. За способом функціонування обладнання буває ручним або автоматичним. У першому випадку стикування здійснюється за допомогою важеля тяги, у другому – система активується натисканням на кнопку або важіль. 

Компактні ручні гідравлічні преси можна віднести до ручного інструменту. Їх легко переносити за рахунок малої ваги. При цьому, потужності таких моделей недостатньо для серйозних навантажень. 

Автоматичні конструкції є повноцінними стаціонарними агрегатами з хорошою продуктивністю, що потрібно враховувати при покупці обладнання даного призначення. 

Гідравлічні преси, використовувані в автомайстернях, мають порівняно невелику площу взаємодії з матеріалом. Це дозволяє мінімізувати помилки в роботі з кодами.

Що врахувати при виборі гідравлічного пресу для СТО

При виборі конкретної моделі гідравлічного пресу, орієнтуються на такі параметри, як:
габарити і спосіб установки;
система автоматичного повернення циліндрів;
тип приводу;
можливість блокування роботи при несправності агрегату;
наявність функції контролю докладених зусиль;
потужність.

Останній критерій зумовлює можливість роботи обладнання з авто різного типу – від легкового до вантажного. Так, для роботи з легковим транспортом достатньо ресурсу потужності від 15 до 30 тонн.

Прес з тиском нижче 15 тонн купувати недоцільно, так як цієї потужності не завжди достатньо для заміни сайлентблоків. Позашляховикам і вантажівкам потрібна продуктивність від 50 до 100 тонн.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.