Однією з основних функцій вітаміну D є сприяння засвоєнню кальцію, який необхідний для росту та ремоделювання кісток, коли зріла кісткова тканина видаляється, а нова утворюється. Саме тому дефіцит вітаміну D може призвести до тонких, крихких або деформованих кісток.
Підтримка імунної системи та боротьба із запаленням
Багато клінічних досліджень вивчали властивості, характеристики та вплив вітаміну D на імунну систему та її здатність боротися із запаленням. Багато результатів свідчать про значний вплив вітаміну D на боротьбу зі шкідливими бактеріями та вірусами. У деяких дослідженнях, які порівнювали добавки вітаміну D з плацебо, було виявлено, що вітамін D знижує ризик гострої респіраторної інфекції при щоденному або щотижневому прийомі, особливо у людей з його дефіцитом. Вітамін D також набув важливого значення під час пандемії Covid-19. Хоча деякі дослідження різняться між собою, достатність вітаміну D вважається важливою для запобігання або полегшення гострої респіраторної недостатності.
Вітамін D та його вплив на організм
Коли ми говоримо про вітамін D, думаємо про сонячний вітамін, необхідний для кісток, імунітету, мінерального обміну та поділу клітин. Насправді це не один вітамін, а кілька дуже схожих молекул (кальциферолів). Вони можуть бути природними або синтетичними. Найважливіша частина – вітамін D2 (ергокальциферол) і вітамін D3 (холекальциферол).
Вітамін D є незамінним:
для засвоєння кальцію і фосфору,
для підтримки нормального рівня кальцію в крові,
для мінералізації кісток і нормальної структури кісткової тканини,
для нормальної роботи м’язів,
для відкладення мінералів у зубах,
для правильної роботи імунної системи,
у процесі поділу клітин.
Дефіцит вітаміну D в організмі турбує більшість населення. На це впливає широта, на якій ми живемо. Через зміну пір року ми не завжди отримуємо достатньо сонячного світла безпосередньо на шкіру. Крім того, наша звична, чеська кухня бідна на джерела вітаміну D, що призводить до низького рівня його активних метаболітів у крові. Симптоми дефіциту вітаміну D ви також можете відчути з осені до весни: можлива втома, апатія та поганий настрій. Низький рівень впливає на природний імунітет і настрій, а тривалий дефіцит призводить до підвищеної схильності до переломів кісток, зубів, стану м’язів і відновлення. Дефіцит вітаміну D може призвести до рахіту у дітей.
Зміцнює кістки та м’язи
Вітамін D сприяє всмоктуванню кальцію в кишечнику, що в кінцевому підсумку забезпечує нормальну мінералізацію та ріст кісток. Іншими словами, кальцій, важливий для кісток, по суті, не зміг би виконувати свою функцію в повному обсязі без вітаміна D. Поєднання кальцію і вітаміну D також допомагає запобігти остеопорозу, при якому щільність і якість кісток знижується і вони стають більш крихкими. Окрім кісток, вітамін D також сприяє зміцненню м’язів. Це може мати важливе значення для людей похилого віку, які мають більший ризик падінь через слабкі м’язи.
Література
1. https://www.calcemin.com.ua/uk/vitamin-d/
2. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data BMJ 2017; 356 doi: https://doi.org/10.1136/bmj.i6583 (Published 15 February 2017)Cite this as: BMJ 2017;356:i6583
3. Мазур, І. П., & Новошицький, В. Є. (2014). Вітамін D: метаболізм, функції та важливість для організму людини. Роль у патогенезі генералізованого пародонтиту. Частина 1.
4. Effects of Vitamin D on Skeletal Muscle and Athletic Performance Geoffrey D. Abrams, MD; David Feldman, MD; Marc R. Safran, MD, J Am Acad Orthop Surg. 2018;26(8):278-285.
ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ БУДЬ-ЯКИХ ПРЕПАРАТІВ ОБОВ’ЯЗКОВО ПРОКОНСУЛЬТУЙТЕСЯ З ЛІКАРЕМ.
–>