Упродовж місяця після виходу Чернівецької області з “червоної” карантинної зони ситуація з поширенням хвороби стабілізувалась.
Про це йдеться у публікації газети “Молодий буковинець”.
Якщо наприкінці квітня на Буковині фіксували 200 і більше нових добових випадків захворюваності на коронавірус, то з кожним днем і тижнем ця цифра в поступово зменшується. Скажімо, 11 травня зафіксували 65 нових ковід-випадків при загальній кількості тестувань близько 800.
Чи може область перейти до “зеленого” рівня карантину і що для цього потрібно?
Ситуація з поширенням коронавірусу в області є однією з “найспокійніших” серед регіонів України. Про це свідчать дані Міністерства охорони здоров’я від 12 квітня. Згідно з ними, відсотковий показник перевищення епідпорогу становить 52,2%, а коефіцієнт виявлення інфікування – 7,2%.
Рівень госпіталізації ковід-хворих становить 33,1 на 100 тисяч населення, а завантаженість ліжок з киснем у лікарнях має показник 25,6%.
Ці цифри говорять про стабілізацію поширення коронавірусу в області, розповіла в.о. генерального директора Чернівецького обласного лабораторного центру Наталія Гопко.
“Зараз ми можемо говорити про стабільні показники. У нас не фіксується зростання нових випадків, які щодня реєструються, – каже Н. Гопко. – Про “зелену” зону трохи завчасно ще говорити. Адже, крім показника, який стосується епідемічного порогу, беруться до уваги й інші чинники”.
Наразі ситуація з епідпорогом найбільше стабілізувалась у дев’яти регіонах: у Києві, Вінницькій, Закарпатській, Київській, Львівській, Миколаївській, Полтавській, Хмельницькій та Чернігівській областях. У таблиці, створеній МОЗ, показники епідпорогів у цих регіонах позначені зеленим кольором. Як пояснила Наталія Гопко, це свідчить про те, що показники епідпорогу в цих областях не перевищують 50%. Щоправда, Чернівецька область станом на 12 травня поки що не позначена зеленим забарвленням, адже її показник – 52,2%. Проте, каже Н. Гопко, наразі в області є тенденція до зниження цих показників.
Для переведення регіону в “зелену” зону карантину МОЗ візьме до уваги також й інші критерії щодо захворюваності. Скажімо, мають бути низькі показники рівня госпіталізації ковід-хворих на 100 тисяч населення впродовж 14 календарних днів. Також враховуватимуть відсоток позитивних результатів з усіх досліджених людей – він має бути нижчим 5%.
“В області зараз показники стабільні, і є зараз тенденція до повільного, невираженого зниження, – розповідає Наталія Гопко. – Єдине, що ми маємо певні застереження, пов’язані із недотриманням маскового режиму під час відзначення Великодня, а також суттєве переміщення населення…”.
“Ми дуже хочемо потрапити у “зелену” зону. Але, гадаю, про це зможемо говорити більш предметно приблизно через тиждень-два”, – повідомила медик.
Водночас Н. Гопко пояснила відмінність щодо прийняття рішень про переведення областей у “жовту” та “зелену” карантинну зони.
“В умовах “жовтої” зони ми відстежуємо ситуацію як загалом в області, так і в розрізі територіальних громад, – каже Н. Гопко. – Тому що не виключається ситуація, коли на тлі спокійної епідемічної ситуації в регіоні загалом, можуть відбуватися зростання захворюваності в одних чи інших громадах. Тоді підсилення запроваджуються локально рішеннями територіальних громад. Ми допомагаємо їм відстежувати цю ситуацію. Але не по області загалом.
Щодо послаблень, то “зелений” рівень присвоюється рішенням Державної комісії з питань ТЕБ та НС за умови дотримання всіх індикаторів, які враховуються при зміні кольору зони. Показник епідпорогу має бути нижчим 50% в 13-ти і більше регіонах. Тобто це рішення тоді може прийматися урядом для ширшої території, а не тільки однієї області”.