Щороку перед великим церковним святом Великодня, яке у 2024 році православні християни Ураїни відзначають 5 травня, віруючі дотримуються найдовшого посту в році, який називають Великим. У цей час християни намагаються очиститися як духовно, а й фізично – тобто відмовляються від деяких продуктів тваринного походження.
Початок Великого посту залежить від дати Великодня, а тому щороку змінюється. Цього року Світле Христове Воскресіння припадає на 5 травня, відповідно, Великий піст 2024 року триватиме з 18 березня по 4 травня. У цей період не можна їсти продукти тваринного походження, дозволяється лише рослинна їжа, інколи – риба. Однак, незважаючи на всі обмеження, меню на Великий піст 2024 можна зробити смачним і різноманітним.
Чистий понеділок – що варто зробити в перший день Великого посту
Чистий понеділок не є офіційною церковною назвою. Її заведено використовувати через традицію очищення домівок від залишків святкувань Масниць у перший день Великого посту, який зазвичай припадає на понеділок. Така практика дала назву не тільки першому дню посту, але й усьому першому тижню.
В 2024 році Чистий понеділок припадає на 18 березня, що і є першим днем посту. На цей день священник проводить в церкві особливий чин прощення і просить у парафіян вибачення. Після чого – кожен має перепросити один в одного, щоб почати піст з чистою душею.
У цей день рекомендується:
– провести тотальне прибирання: вичистити підлогу, замінити постіль, відмити посуд;
– прийняти ванну або душ;
– приділити час молитвам, відвідати церкву, якщо є така можливість;
– дотримуватися особливо суворого режиму харчування, обмежившись мінімальним перекусом або відмовившись від нього до заходу сонця. Опісля можна з’їсти трохи їжі.
Чого краще уникати
Сьогодні заборонено робити наступне:
– відмовляти в допомозі. Сьогодні варто зробити для того, хто потребує допомоги;
– веселитися – краще присвятити цей день духовному і тілесному очищенню;
– лаятися і лихословити;
– їсти їжу, що залишилася після Масниць.
Під час Великого посту забороняється вживати в їжу м’ясні продукти, рибу, яйця, молоко, пити алкогольні напої, палити
Що можна їсти у Великий піст
– всілякі овочі: свіжі, мариновані, квашені, солоні;
– будь-які фрукти та ягоди, зелень;
– каші на воді та олії (рис, гречка, вівсянка);
– макаронні вироби та бобові (квасоля, горох, нут, сочевиця);
– житній хліб;
– продукти із сої;
– різні сухофрукти, горіхи, насіння;
– гриби;
– солодощі: мед, мармелад, халва, чорний шоколад (гіркий), пісний зефір, варення.
– напої: чай, компот, квас, кисіль.
Найсуворіші дні Великого посту 2024 року, коли рекомендується пити лише воду, – перший день (Чистий понеділок – 18 березня) та передостанній (Велика або Страсна п’ятниця – 3 травня). У решту днів є обмеження в харчуванні.
Кому можна не дотримуватися посту
Піст служить благим цілям, але не має шкодити здоров’ю. Тому від харчових обмежень звільняються люди зі слабким здоров’ям. Церква дозволяє не постити:
– дітям до 14 років;
– вагітним жінкам і мамам, які годують груддю;
– літнім людям;
– людям із хронічними хворобами, які потребують особливого режиму харчування;
– людям, які займаються важкою фізичною працею.
Якщо ви відчуваєте, що не зможете дотриматися всього посту, то можна почати з малого – наприклад, постити тільки кілька днів на тиждень, або відмовитися тільки від м’яса, але залишити в раціоні яйця.
Календар харчування на Великий піст 2024
– 1 тиждень посту (18-24 березня) – повне утримання від їжі в перший день і сухоїдіння (вживання термічно необроблених продуктів, наприклад, сирих овочів і фруктів, сухофруктів, горіхів) у робочі дні. На вихідних можна їсти термічно оброблену їжу і заправляти її соняшниковою олією, а також пити вино.
– 2-6 тижні посту (25 березня – 28 квітня) – щовівторка та щочетверга дозволено їсти термічно оброблену їжу без олії, а в понеділок, середу та п’ятницю діє сухоїдіння. У вихідні можна готувати гарячі страви з додаванням олії та пити спиртне, а у великі свята (Благовіщення, Вербну неділю) можна з’їсти рибу.
– 7 тиждень посту (29 квітня – 4 травня) – у понеділок, вівторок і середу пропонується сухоїдіння. У четвер і суботу можна приготувати гарячі страви без олії. У Страсну п’ятницю (3 травня) рекомендується дотриматися одноденного голодування.
Такий розклад посту діє для служителів церкви і ченців. Звичайним мирянам дозволяється їсти гарячі страви в будні дні, а сухоїдіння для них вважається додатковим подвигом.
” ”
–>