Новини

Чотири роки тому СOVID-19 визнали пандемією : медики з Чернівців розповіли про найскладніші періоди хвороби

11 березня 2020 року ВООЗ визнала пандемією СOVID-19.

Перший випадок захворювання в Україні був зафіксований у Чернівцях 3 березня 2020 року, йдеться у публікації ” “.

Звістку про виявлену хворобу COVID у Чернівецькій області у березні 2020 року оприлюднив тодішній заступник глави МОЗ, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

39-річний чернівчанин Олександр Самборський став першим українцем, який захворів, а згодом і одужав від коронавірусу COVID-19. З його госпіталізацією пов’язано чимало подій у Чернівцях та Україні: від пікету переляканих сусідів під під’їздом на Гравітоні до запровадження режиму надзвичайної ситуації в області, атаки на Полтавщині на пасажирів рейсу з Китаю тощо.

Лікарі у Чернівцях стали першими, кому довелося працювати з коронавірусними хворими.

“Були перепрофільовані відділення в лікарнях та розгорнуто додаткові ліжка для стаціонарного лікування COVID-19 дорослих та дітей, проведена велика робота по вакцинації населення від коронавірусної хвороби”, – пригадує начальниця управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради Наталія Калмикова.

Лікарка міської поліклініки №1 Елла Замфір була тим фахівцем, який виявив коронавірус у першого хворого в Україні. Вона порівнює, якою була ситуація з коронавірусом на початку і якою є зараз, а ще згадала найважчі моменти пандемії.

“Коли зафіксували першого хворого, трохи злякалися: ми не знали, чи готовий стаціонар такого хворого прийняти, як його довезти. На той момент у нас не було жодних протоколів лікування коронавірусу. Не було й спецодягу. Коли перші хворі почали приходити у поліклініку, ми одягалися в протичумні костюми, які у нас були на той момент. Крім того, усі пам’ятають, яка паніка в Чернівцях почалася навколо цього випадку. Чоловік повернувся з дружиною з Італії з подорожі. На той момент в Італії вже було багато хворих. Вони тривалий час знаходилися в аеропорту в Італії. Уже в Чернівцях він відчув нездужання і звернувся до мене як до свого сімейного лікаря. Спочатку особливих проявів не було, лікували ГРВІ, а за кілька днів у нього зник нюх – і тоді вже стало зрозуміло, що це не ГРВІ, а COVID. Його відправили в інфекційне відділення обласної лікарні”, – згадує Елла Танасівна.

Лікарка згадує, що коли казала людям, що у них ковід, у всіх був шок.

“Дуже багато людей тоді використовували різні засоби захисту, які масово з’явилися в інтернеті — і сподівалися, що їх хвороба не зачепить. Але з кожним тижнем кількість зростала: було багато контактних захворювань, хворіли родинами. Пам’ятаєте, як все було жорстко, усі сиділи на карантині. Ми тоді працювали до останнього пацієнта. Дзвінки були і вранці, і вночі. Працювали в костюмах або одноразових халатах. Маски кожні дві години змінювали. Все це утилізувалося, дезінфікували всі приміщення. Спецодяг влітку 2021 року ми вже не одягали”, – продовжує Елла Замфір.

Елла Замфір згадує, що найважчим щодо захворюваності був період з весни 2021 року.

“До осені 2020 року захворюваність поступово наростала, а ось з весни 2021 року почався найважчий період. Було багато людей із важкими перебігом хвороби, з пневмоніями. COVID перебігав стрімко: за два-три дні здорова людина могла бути у дуже важкому стані. Багатьох людей довелося госпіталізовувати, стаціонари були переповнені. Так тривало до початку 2022 року, а коли почалася повномасштабна війна, склалося таке враження, що ковід раптово зник. У лютому 2022 року ми фіксували поодинокі випадки хвороби”, – каже Елла Замфір.

Лікарі констатують, що на сьогодні ковід дуже змінився. Основні симптоми: нежить, кашель, біль у горлі.

За весь час пандемії в місті Чернівці захворіло 74211 мешканців, померли 1292 осіб.

“Упродовж 3-х років переважно на коронавірус хворіли дорослі. Діти хворіли набагато рідше. У перші п’ять місяців пандемії взагалі не реєструвалися захворювання серед дітей до 18 років. Проте кожного року вірус COVID-19 змінювався. Була проведена компанія вакцинації населення. Використовувалися вакцини CoronaVac, Moderna, Pfiztr. З 1 липня 2023 року карантин в Україні скасований, відповідно дане захворювання виключено із групи особливо-небезпечних інфекцій” – розповідає головна спеціалістка Управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради Ірина Вострікова.

” ”

–>

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.