22 січня українці почали отримувати повідомлення від кібершахраїв щодо плану евакуації мешканців через “ураження” росіянами Хмельницької АЕС, повідомила ДСНС України.
Про це йдеться у публікації ” “
“Українці почали отримувати повідомлення нібито від ДСНС щодо плану евакуації мешканців з підозрілими посиланнями! Офіційно повідомляємо: це робота кібершахраїв! ДСНС не здійснювала розсилку цих повідомлень!” – попередили рятувальники.
Переважно джерелом різної брехні є російські канали. Мета – сіяти паніку.
Сіють паніку
На думку політолога Ігоря БУРКУТА, росіяни намагаються за допомогою таких фейків посіяти паніку серед українців.
“Ми маємо справу з найгіршою в історії людства пропагандою. Росіяни використовували пропаганду на своєму населенні, і ми бачимо, що більшість його підтримує звірячу путінську політику. Політична психологія в Росії дуже добре розвинена. У них є дві школи – московська та петербурзька. Кожна з них має свої напрацювання. Є методологія поділу суспільства на певні категорії. Для кожної вигадуються свої фейки. А от ця подія, що трапилася 22 січня, була спрямована на виклик панічних настроїв. Росіяни зацікавлені в тому, щоби українці відчували розгубленість, паніку, адже ми пам’ятаємо Чорнобильську катастрофу, зневіру в перемогу України. Вони розраховують на те, що люди почнуть тікати кудись. Ось так працює пропаганда. Біда ж України в тому, що у нас немає наукової контрпропаганди. Нам потрібно бути готовими до того, що фейків буде дедалі більше. Росія виділяє на підготовку фейків мільярди. Вони мають можливість винаймати спеціалістів високого класу. У них є засоби пропаганди. Вони дуже активно використовують соцмережі, а деякі з них повністю контролюють російські спецслужби. Практично росіяни можуть залізти в кожну українську хату. Головне не довіряти цій брехні, яку ворог вкидає у наше суспільство. Найкращий варіант – це визначити для себе ті джерела інформації, яким ви довіряєте, і користуватися лише ними”, – пояснив І. Буркут.
Довіряйте перевіреним джерелам
Інспектор відділу протидії кіберзлочинам ГУ НП в області, лейтенант поліції Іван МАРТИЩУК порадив, як діяти, якщо вам на смартфон почали надходити фейкові повідомлення:
“Якщо ж ви почали отримувати такі смс-повідомлення на свій телефон, то насамперед перевірте джерело інформації. Будь-які новини щодо надзвичайних подій публікують в офіційних джерелах на кшталт ресурсів ДСНС, військової адміністрації. Фейки зазвичай ворог розсилає в межах інформаційно-психологічних операцій для поширення панічних настроїв. Такі “вкиди” ворог здійснює ворогом протягом усієї війни. Яскравими прикладами таких фейків є “кадрові військові НАТО воюють в Україні” або “Конфлікт в Україні — це “жахлива, кривава корупційна угода” Лондона та Вашингтона” тощо.
Куди звертатися
Кіберполіція спільно із волонтерами створила проєкт “Stoprussia Mriya”. Це чатбот і спільнота в месенджері “Телеграм”. У чатбот людина може повідомити про інформаційний ресурс, який ворог використовує для поширення фейкової інформації. Цю інформацію перевіряють, а ресурс намагаються заблокувати.
Три останні фейки від росіян
Фейк 1. “Вступ українських військових у лави ЦАХАЛ”. Російська пропаганда поширює рекламу на платформі YouTube, у якій показано, нібито ізраїльський ЦАХАЛ закликає українців приєднуватися до ізраїльтян, щоб воювати проти бойовиків ХАМАСу. У Центрі протидії дезінформації повідомляють, що мета цього ролика – зірвати проведення мобілізації в Україні.
Фейк 2. “Пʼять варіантів мобілізації занапастять усіх” — цей вкид розрахований на посилення панічних настроїв і підбурювання українців до бунтів із закликом до влади про переговори на умовах країни-терористки.
Фейк 3. “У Польщу можуть прибути мільйони українських біженців після поразки ЗСУ” — це заява пропаганди РФ, армія якої безуспішно місяцями товчеться під Авдіївкою та на інших напрямках.
” ”
–>