Новини

На Чорнівському сміттєзвалищі вироблятимуть електрику: що про це відомо

На чернівецькому сміттєзвалищі, що у Чорнівці, планують виробляти електроенергію. Для цього на сміттєзвалищі встановили обладнання для дегазації. Планують, що воно має запрацювати вже у листопаді.

Про це molbuk.ua розповів заступник міського голови Ігор Крохмаль.

Таке вже роблять у Рівному, Києві, Луцьку, Хмельницькому.

“Умови експлуатації полігону передбачають такий процес, як дегазація. Коли на сміттєзвалищі органічні відходи розкладаються, вони виробляють біогаз, шкідливий для навколишнього середовища. Крім того, він надзвичайно вогненебезпечний. Тому рекультивовану частину полігону за температури понад +25-28 градусів поливаємо водою, щоб воно не зайнялося, бо таку пожежу майже неможливо погасити. Для цього на великих сміттєвих полігонах в Україні здійснюють дегазацію”, – пояснює Ігор Крохмаль.

На рекультивованій частині полігону, тобто тій, яка вже засипана землею і не використовується, встановлюється станція зі спеціальним обладнанням та мережею: інженерні споруди, труби. Їх прокладають на певній глибині й через цю установку втягують газ метан. Через обладнання газ під тиском крутить турбіну і створює електроенергію. Цю електроенергію держава купує за “зеленим тарифом”, тому у виробників є певна рентабельність.

“У Чернівцях компанія “Гратус Технолоджі” вже встановила установку з дегазації. З нею було укладено угоду ще у 2019 році. Згідно з документом, “Гратус Технолоджі” має платити за експлуатацію частини полігону щомісячно 13% суми від кожного виробленого кіловата електроенергії комунальному підприємству “Спецкомунтранс”. Підприємство мало графік введення в експлуатації станції для дегазації у 2022 році. Але у зв’язку з війною і різними обставинами графік не виконали. Через це з компанією, за законом, було розірвано угоду. Але після того компанія все ж таки ввела станцію в експлуатацію. Вона вже збудована на полігоні, пройшла технічні перевірки й підключена до мережі обленерго. Щоб запустити в роботу станцію, треба знову вкласти угоду. Підприємство звернулося до міської ради повторно, і за надання угоди у жовтні проголосували депутати”, – продовжує Ігор Крохмаль.

Водночас підприємству можуть виділити під дегазацію ще частину полігону.

“Є проблеми, які можуть вплинути на роботу цієї станції. Частина полігону, яка була рекультивована і зараз не використовується, перебуває в такому стані майже сім років. Період вироблення цього газу має свої цикли, і багато метану вже через землю вийшло. Заплановано, що підприємство в листопаді запустить станцію і буде розуміти, яку кількість кіловат можна отримувати, яка потужність, який тиск газу, тоді підприємство матиме картину своєї рентабельності. Якщо площі не вистачить, ми готові надати іншу ділянку для роботи.
Якщо “Гратус Технолоджі” не вдасться повноцінно запустити роботу, ми знову оголосимо конкурс і будемо залучати інші компанії, які готові це робити”, – зазначив Ігор Крохмаль.

–>

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.