“Маю другий день народження – 31 серпня”, – розповідає 67-річний Василь Орлов із села Динівці.
Його у стані клінічної смерті доправили до Чернівецького кардіоцентру. Лікарі врятували чоловіка, хоча родичі готувалися вже до найгіршого, йдеться у публікації ” “.
Василь Володимирович розповідає, що він ніколи не скаржився на серце, але раптово стало погано.
“Я ніколи не хворів, багато років працював далекобійником. А вранці раптово потемніло в очах – і це все, що я пам’ятаю того дня. Коли вже прийшов до тями, лише питав доньку, де знаходжуся, бо не міг зрозуміти”, – каже чоловік.
Його донька Антоніна Ігнатюк дякує лікарям за порятунок батька.
“Усе сталося десь об 11-ій годині. Татові стало погано, і мій чоловік повіз його в амбулаторію. Там зробили кардіограму і сказали, що це інфаркт. Викликали швидку. Доки вона приїхала, тато знепритомнів. Медики сказали, що у нього клінічна смерть. До Чернівців не везли, бо боялися, що не довезуть, тому спочатку поїхали до Новоселиці. Там лікарі порадили везти до Чернівецького кардіоцентру. А це майже 40 кілометрів. Тато був у дуже поганому стані, і нам ніхто нічого не обіцяв. У кардіоцентрі порадили зробити коронарографію, але сказали, що є дуже великий ризик. Нас готували до найгіршого. Та завдяки лікарям і дякуючи Богу тато зараз живий і вже одужує. Наступного дня усі лікарі Новоселицької лікарні були здивовані, що тата врятували”, – каже Антоніна.
Пану Василю поки що не дозволяють підводитись. Він каже, що почувається добре і має гарний настрій. Запитую, що бачив і що відчував під час клінічної смерті. Чоловік лише знизує плечима: “Я нічого не бачив і нічого не пам’ятаю”.
Його сусід по палаті, Георгій Паламарюк з села Іспас Вижницького району, приєднується до розмови. Він теж пережив клінічну смерть. І у нього відчуття зовсім інші.
“Я живу в Іспасі. У мене теж стався інфаркт вдома. Везли з села до лікарні у Вижницю без свідомості. І, ви знаєте, коли був без свідомості, бачив те біле світло, про яке так часто говорять. Мені тоді стало дуже легко. Дружина розповіла, що лікарі кілька разів робили мені дефібриляцію, щоб запустити серце, але це не допомагало. Вже хотіли констатувати смерть. Один лікар вирішив зробити дефібриляцію останній раз – і тоді у мене запрацювало серце. Після цього відчув, що усе болить. Я два дні лежав у Вижниці, бо через стан здоров’я мене не могли везти. А потім доставили до кардіоцентру у Чернівцях”, – розповів пан Георгій.
“Зволікати не малим права”
Лікарі Чернівецького кардіоцентру часто виводять людей з клінічної смерті. Кажуть, що у їхній практиці такі критичні випадки досить часті. Цей унікальний тим, що рятували пацієнта у безсвідомому стані. Лікарі на свій страх і ризик взяли його у такому стані на коронарографію.
“Коли Василя Володимировича привезли до кардіоцентру, він був без свідомості, але дихав самостійно. Тільки-но чоловіка привезли до відділення, ми почали серцеву реанімацію. Зробили 15 дефібриляцій – це досить багато за стандартних умов. Вже у лікарні у чоловіка почалися такі процеси, що якби він не був у лікарні, його би не вдалося врятувати. Тому йому дуже пощастило. Завдяки дефібриляції йому відновили серцевий ритм, але чоловік не приходив до свідомості”, – коментує випадок завідувач відділення інтенсивної терапії кардіоцентру Дмитро Онофрейчук.
“Зволікати не мали права й у безсвідомому стані провели пацієнту коронарографію, яка показала перекриття тромбом судини передньої стінки серця, – продовжує завідувач відділення інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії кардіоцентру Віталій ОЛЬХОВИК. – Ургентно забрали із судини цей тромб та поставили в неї стент”.
Як зізнається Віталій Васильович, у його практиці це другий випадок, коли, задля порятунку життя хворого йому невідкладно проводили стентування у безсвідомому стані.
Свідомість у пацієнта відновилася посеред ночі. Лікарі кажуть, що повернули його з того світу.
Хвороби серця помолодшали
Щодня у Чернівецький обласний кардіологічний центр доставляють пацієнтів із хворобами серця. Генеральна директорка кардіоцентру Ірина Маковійчук каже, що впродовж двох останніх років спостерігають ріст серцево-судинних захворювань.
“Серцевих хвороб з кожним роком стає більше. За шість місяців цього року фіксуємо приріст захворюваності на 11%. Минулого року цей приріст був майже вдвічі вищим. Інфаркти часто виникають від стресів, тож війна і нинішня ситуація у цьому посідають не останнє місце.
Але я також допускаю, що збільшення пов’язане з кращою діагностикою. У такому разі люди отримують вчасно допомогу, і це попереджає смерті та настання інвалідності”, , – пояснює Ірина Омелянівна.
Багатьом пацієнтам роблять стентування. У Чернівецькому обласному кардіоцентрі показник таких пацієнтів росте.
“Цього року у нас зросла кількість пацієнтів, яким надавали допомогу шляхом стентування інфарктозалежної артерії. Ми в Україні за цим показником на другому місці. Це багатьом людям рятує життя, адже є найсучаснішим методом лікування інфаркту. А все завдяки тому, що налагоджена співпраця усіх ланок – від сімейного лікаря до кардіоцентру. Бо головне при цьому – швидко виконати всі необхідні дії – терапевтичне вікно складає дві години”, – продовжує Ірина Маковійчук.
Лікарі констатують, що впродовж останніх десяти років смертність через серцево-судинні захворювання є найвищою серед інших хвороб.
“Проблеми з кардіологією помолодшали. Маємо навіть 19-річних хворих. Також фіксуємо ріст серцевих захворювань після коронавірусу. Багато людей, перехворівши ковідом, мали укладення на серце у вигляді міокардиту. І зараз у нас є пацієнти, які після ковіду, потребують трансплантації серця”, , – зазначає лікарка.
Лікарі радять при болях у ділянці серця одразу звертатися за допомогою.
“Зараз люди більше обізнані і вчасно звертаються за медичною допомогою, але є випадки, коли з болем у серці чекають вдома тиждень і більше з думкою, що “переболить”. А коли вони вже потрапляють до лікарні, ми обмежені у лікуванні, бо не можемо застосувати методи, які виконуємо у разі гострої стадії. Біль у ділянці серця, за грудиною, між лопатками – це сигнал, що потрібно терміново звертатися за допомогою. Також симптомами для виклику швидкої допомоги є поява високого артеріального тиску, задуха, порушення серцевого ритму”, – каже Ірина Маковійчук.
У Чернівецькому кардіоцентрі від березня 2023 року функціонує інфарктна бригада, яку можна викликати за номером 5103. Послуга є повністю безоплатною та доступна для мешканців Чернівці і передмістя. Викликів досить багато. Завдяки цій бригаді було врятоване не одне життя.
Небезпечні симптоми
Гострий біль у ділянці серця, за грудиною, що триває більш ніж 15 хвилин.
Порушення серцевого ритму, що гостро виникло.
Гостре відчуття нестачі повітря та задухи, що раптово виникло.
” ”
–>