Вчора, 13 вересня, на території Чернівецького ліцею №9 відбулася акція, під час якої батьки учнів публічно звернулися до міськради з проханням зберегти фінансування поділу на три групи для вивчення англійської мови.
Про це повідомляє кореспондентка molbuk.ua
У цьому році цей поділ відмінили для учнів 1-6 класів закладів із поглибленим вивченням іноземних мов (таких закладів у Чернівцях є 5). А з наступними роками поділ планують відмінити і для інших класів.
“Ми розуміємо, що закони НУШ та Закон про освіту неузгоджені між собою стосовно цього питання. НУШ не передбачає поділу на три групи. Ми вдячні міській раді, що вона 5 років поспіль знаходила кошти на фінансування поділу, і просимо профінансувати і тепер, поки за ініціативи Департаменту освіти буде врегульовуватись це питання.
Аргументами доцільності є висока якість освіти в ліцеї, зокрема у вивченні англійської, та неможливість проводити уроки в маленьких кабінетах при поділі на дві групи за Санітарним регламентом”, – звернулися батьки до міської ради.
За словами заступниці директора з навчально-виховного процесу Анжеліки Дзюбко, зменшення кількості поділів означатиме скорочення навчальних годин, а також зниження рівня знань учнів.
“Просимо зберегти те, що існувало впродовж багатьох десятиріч. Нашій школі понад сто років. І за останніх 60 років поглиблене вивчення англійської мови досяглося в тому числі завдяки поділу класів на три групи. Наша школа гарно працює. Ми впродовж “ковідного” періоду і від початку повномасштабного вторгнення зберегли педколектив, не втратили ні вчителів, ні дітей. Навіть збільшилася кількість охочих навчатися у нашому ліцеї. Хочемо, щоби ця якість освітніх послуг зберігалася надалі. Переживаємо, що втрата поділу на три групи призведе до її зниження.
Для вчителів це означає скорочення педагогічного навантаження загалом на 77 годин. Якщо ставка вчителя – 18 годин, то практично кожен учитель втрачає третину своєї зарплатні. У нас і так зарплати за минулий рік знизили. І це, звичайно, може мати незворотні наслідки: педагоги собі почнуть шукати іншу роботу”, – зазначає освітянка.
Вона зауважує, що НУШ передбачає індивідуальних підхід до кожної дитини. Чим менше у групі дітей, тим більше уваги можна приділити кожному.
“Урок триває 35-45 хвилин. За 45 хвилин, якщо буде 18 дітей у групі, неможливо кожному надати навіть 2 хвилинки мовлення. Так само втрачається якість для здачі НМТ або ЗНО. Наш ліцей всі роки займав позицію у межах топ-30 в Україні за результатами ЗНО з англійської мови”, – каже Анжеліка Дзюбко.
Раніше, 21 серпня, батьки направили звернення до міського голови із 377 підписами з проханням залишити поділ, проте отримали відмову.
Напередодні, 12 вересня, батьки також надіслали лист до голови Чернівецької ОВА з 537 підписами і таким текстом:
“Просимо розглянути наше звернення і зберегти порядок поділу класів на три групи для вивчення англійської мови в Чернівецькому ліцеї № 9.
Наш заклад вже понад 60 років має профільний напрям: поглиблене вивчення англійської мови. Завдяки високому рівню викладання англійської мови він має репутацію одного з найкращих закладів середньої освіти в країні. За результатами ЗНО та НМТ ліцей щорічно посідає перші місця в обласному рейтингу. Щороку десятки учнів успішно складають міжнародні іспити TOEFL, IELTS, CAE, FCE, PET, KET, YLE, а також беруть участь в міжнародних освітніх програмах. Такі успіхи без сумніву пов’язані з особливостями організації навчального процесу, надважливою частиною якого є поділ класів саме на три групи.
З проханням зберегти поділ класів на три групи для вивчення англійської мови ми звернулись листом до мера Чернівецької міської ради Клічука Р., оскільки управління освіти Чернівецької міської ради 14 серпня 2023 року усно повідомило директора ліцею про те, що поділу класів на 3 групи для поглибленого вивчення англійської мови більше не буде.
06 вересня 2023 року ліцей отримав відмову на лист № КО-1546-01/10-09 від 21.08.2023 року від Чернівецької міської ради Управління освіти (копія додається). З відповіді нам зрозуміло, що законних підстав для заборони поділу класів на поглиблене вивчення англійської мови НЕМАЄ. Зокрема Управління освіти посилається як на законну підставу на лист фінансового управління Чернівецької міської ради від 17.08.2023 року № 1007-13/571, в якому управлінню освіти вказано на недопущення нераціонального збільшення кількості навчальних годин.
Надто важливим є й те, що перехід до поділу на дві групи порушуватиме Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти. Дотриматись його в реаліях ліцею неможливо, позаяк кабінети англійської мови в середньому мають 18 м2 та не вміщують більше ніж 6 парт, тож в цих кабінетах під час уроку не може перебувати більше 12-ти учнів. Однак кількість учнів в класах ліцею перевищує 24 особи, тож поділ на дві групи для уроків англійської мови неможливий.
Право дитини на освіту відіграє важливу роль у формуванні суспільства. Діти – майбутнє України. Їм обов’язково доведеться брати участь у діяльності та розвитку держави. Освічені діти сьогодні – запорука успішної Країни завтра. Тому соціальна та правова підтримка дитинства є пріоритетним напрямом у досягненні поставлених державою цілей. Обравши Чернівецький ліцей №9, батьки мали на меті досягнення дітьми високого рівня володіння англійською мовою. Цього неможливо досягти, якщо уроки англійської мови проводитимуться для груп, кількість учнів в яких складатиме 15-18 осіб. Такий поділ призведе до погіршення знань, що суперечить Конституції України.
Наголошуємо також на тому, що зміни в організації навчального процесу не були затверджені до початку навчального року: наказу про відміну поділу класів на три групи при вивченні англійської мови адміністрація ліцею досі не отримала, тому навчальний процес було організовано з урахуванням поділу класів на три групи. Поділ класів на дві групи спричиниться до порушення трудового законодавства, оскільки вчителів не попереджали про скорочення педагогічного навантаження до початку навчального року.
Наше прохання зберегти поділ класів на три групи для поглибленого вивчення англійської мови ґрунтується на ст.12 Закону України “Про повну загальну середню освіту”, в якому йдеться про правомірність поділу класу комунального закладу освіти на три групи з кількістю учнів не менше 8 осіб для забезпечення належної якості вивчення окремих предметів.
На тлі того, що МОН розробляє новий план із впровадження англійської мови на всіх рівнях освіти з тим, щоб українці мали змогу вивчати англійську мову якісно, відміна поділу класів на три групи для вивчення англійської мови суперечить державній політиці.
ПРОСИМО не допустити погіршення умов організації освітнього процесу та ухвалити рішення про збереження поділу класів на три групи для вивчення англійської мови у Чернівецькому ліцеї №9″, – йдеться у тексті звернення.
Також учора, 13 вересня, батьки побували у заступника міського голови Юрія Лесюка. Він пообіцяв шукати можливості для позитивного вирішення питання.
” ”
–>