Новини

У парках та скверах Чернівців не вистачає вбиралень

У Чернівцях не вистачає громадських вбиралень. Особливо відчутною стала ця проблема після того, як в місті відремонтували кілька скверів. Відтак там щодня почало гуляти багато людей із дітьми. Відповідно, виникло питання: куди сходити за потребою? Бо якщо дорослий ще може потерпіти, то дитина – ні.

Про це йдеться у публікації ” ” від 31 серпня, пише molbuk.ua

Узагалі немає вбиральні у сквері біля ЧНУ. У сусідні кафе не впускають, до університету – також, якщо ви не студент чи викладач. Через це діти, які граються у сквері, ходять в кущики або на спортмайданчик поряд.

У мерії про проблему знають. Пояснюють, що коли розпочинали ремонт скверу, планувалося, що вбиральня буде на території господарського двору ЧНУ, який також мали ремонтувати. Проте через війну меценат відмовився оплачувати облаштування господарського двору.

У ще одному відремонтованому сквері на вулиці Кордуби теж немає туалету. Але тут хоча б є варіанти: попроситися до ліцею поряд або сходити до вбиральні на території ринку “Центральний”, візит до якої коштує 5 гривень. Утім, треба бути готовим до того, що туалет старий, не надто чистий, із неприємним запахом, а сходи – високі, тож людині з інвалідністю сюди спуститися вельми складно.

Зараз також облаштовують сквер Дня Вишиванки, і там теж не передбачена вбиральня. Вона є вище, на Соборній площі. Коштує вісім гривень. Тут теж не передбачений доступ для людей з інвалідністю. Та принаймні чистіше, ніж на ринку, і немає неприємного запаху.

“Люди заходять, посміхаються”

У парку імені Т. Шевченка туалетів два, вхід – вісім гривень. Дітям до семи років, а також людям з інвалідністю, військовим, пенсіонерам та працівникам поліції вхід безкоштовний. Тут творчо підійшли до оформлення інтер’єру. У приміщенні можна побачити безліч статуеток, прикрас, штучних квітів.

Вбиральні – комунальної власності. Оренду однієї з них, тієї, що поблизу скейтпарку, виграв підприємець Ігор Грималюк. Чоловік каже: робить усе, щоби приміщення було чистим, а людям приємно було його відвідувати.

“Знаходимо різні статуетки на блошиних ринках, хочемо трохи розважити людей. А на дверях всередині кабінок наклеюємо анекдоти. Це для того, щоби не розмальовували двері маркером, бо він не стирається. Люди заходять, посміхаються. Для гарного запаху ставимо ароматні палички”, – розповідає підприємець.

Пан Ігор – футболіст-ветеран ФК “Буковина”, а також волонтер. Частину прибутків від вбиральні він переказує на ЗСУ.
А ще перед входом до вбиральні можна залишати горішки для білочок.

“Білочки вже знають, що тут на них чекають ласощі, і щодня сюди прибігають”, – усміхається підприємець.

У парку “Жовтневий” вбиральня коштує 10 гривень. Орендарі зробили тут сучасний ремонт. Усередині справді доволі гарно: усе в рожево-фіолетових тонах, сходи облаштовані з’їздами для візочків та поручнями, у коридорі є відеонагляд, безкоштовний вай-фай, вхід – через турнікет після оплати. Розрахуватися можна також карткою.

Чистенькі новенькі кабінки з унітазами, умивальники, сушка для рук – усе це справило приємне враження.

Кореспондентка ” ” поцікавилася у директорки “Центру культури та дозвілля імені Т.Шевченка” Марти Шумілової-Лисякової, чи можливо зробити відвідини вбиралень у парках безкоштовними хоча б для дітей.

“Вбиральні не наші. Вони комунальної власності, тому якось впливати на них ми не можемо. У нас є вбиральня у Літньому театрі в адміністрації на другому поверсі. Також можна користуватися туалетом у ресторані на території парку.

“Думаємо про мобільні вбиральні, але це на далеку перспективу. Все ж значно краще, ніж біотуалети. Вони облаштовані так, щоби можна було зайти мамі з дитиною, переповити немовля. Але це – величезні кошти”, – каже директорка.

Схил зсувається, туалет тріскає, води немає

А ось у колишньому парку імені Ю. Федьковича, який зараз став підрозділом Центрального парку культури, туалет розвалюється.
Олена Глевська, організаторка культурно-дозвільної діяльності “Центрального палацу культури Чернівців” підрозділу культурних послуг за адресою Й. Главки, 20, розповідає: рік тому вона дізналася про те, що туалет передали на баланс “Чернівціспецкомунтрансу”. Пані Олену це здивувало і навіть образило, адже вона багато років доглядала за вбиральнею, тримала її в належному стані. А про те, що приміщення передали на баланс “Спецкомунтрансу”, їй ніхто навіть не повідомив.

Фото: Юрій Чорней

“Поки ми обслуговували вбиральню, був порядок. Я тут і світло, і воду проводила, і чаші для унітаза міняла за власні кошти. А рік тому дізналася, що, виявляється, він не на балансі парку. У мене тоді руки опустилися, і я відмовилася далі доглядати за приміщенням. Торік у серпні на дорозі неподалік почала протікати труба. Вода підмивала схил, на якому стоїть вбиральня. Я казала: люди добрі, робіть щось, бо цей схил поповзе. Врешті приїхали, щось там розкопали, закопали, але вода й далі текла. Тоді я просто перекрила воду, і відтоді її у вбиральні немає взагалі. Натомість земля підсохла, схил почав зсуватися, і у споруді з’явилися тріщини”, – розповідає Олена Глевська.

Фото: Юрій Чорней

Жінка зізнається: їй дуже шкода, адже це ще австрійське приміщення. Якби вчасно зреагували на ситуацію з протіканням води й доглядали за будівлею, вона б могла ще сто років простояти. Тепер же споруду будуть зносити.

Фото: Юрій Чорней

“У грудні за 50 тисяч гривень там зробили ремонт: поставили пластикові перегородки, хоча там були металічні. Навесні ще залили довкола бетон, а тепер вбиральню списують. Не знаю, коли планують робити новий туалет і яким він буде. А поки що люди все одно туди ходять, бо більше нікуди”, – розводить руками співрозмовниця.

Фото: Юрій Чорней

Керівник “Чернівціспецкомунтрансу” Роман Жулепа у коментарі ” ” підтвердив, що вбиральня у парку справді на балансі підприємства.

Фото: Юрій Чорней

“Але у зв’язку з її критичним станом ми залучили експертів із будівництва, які дали нам висновки, що вона перебуває в аварійному стані та не підлягає реконструкції. Тому ми чекаємо рішення виконкому і відтак – визначення її долі.Надалі це питання вже, гадаю, до міськради: хтось збудує нову чи поставить модульну вбиральню. Ми це рішення не ухвалюємо. У нас було лише зобов’язання її утримувати, а саме прибирати. Нам не передбачені ніякі видатки на капітальну реконструкцію чи поточні ремонти”, – каже Р. Жулепа.

Фото: Юрій Чорней

” ”

–>

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.