20 серпня стало відомо, що Україна отримає від Нідерландів 42 винищувачі F-16.
Про це заявив прем’єр-міністр країни Марк Рютте під час візиту президента України Володимира Зеленського, пише “Obozrevatel”.
Зі свого боку міністр оборони України Олексій Резніков 19 серпня заявив, що навчання українських пілотів на західних винищувачах уже розпочалося.
Нагадаємо, що ще 16 травня Велика Британія оголосила про створення “міжнародної коаліції” з метою допомоги Києву в отриманні F-16. Уже тоді Нідерланди та Данія заявили, що планують поставити літаки у майбутньому, а Франція готова здійснювати навчання пілотів.
Зазначимо, що літаки F-16 стануть чудовою підмогою для Повітряних сил ЗСУ, оскільки є універсальними та високоманевреними.
Характеристики винищувачів F-16
Як повідомляє Britannica, літак F-16, який ще називають “Бойовим соколом”, є багатоцільовим винищувачем, розробленим для ВПС США. Він оснащений внутрішньою гарматою M61 Vulcan і має 11 точок підвіски для розміщення зброї та іншого обладнання.
Стандартне навантаження F-16 зазвичай включає дві 907-кілограмові бомби, дві ракети середньої дальності AIM-120 і дві ракети малої дальності AIM-9 Sidewinder “повітря – повітря”, а також два зовнішніх паливних баки вагою 1088 кг.
Цей реактивний літак може розвивати швидкість до 2500 миль (орієнтовно 4023 км) на годину і має дальність польоту понад 2000 (3218 км) миль. Він має розмах крил 32 фути 8 дюймів (9,9 м) і довжину 49 футів 5 дюймів (13,8 м). Вага без палива становить 19 700 фунтів (8935 кг), а максимальна злітна вага – 37 500 фунтів (17 010 кг).
Крім того, F-16 оснащений передовою системою наведення бомб, яка використовує лазерний далекомір і швидку цифрову обробку даних. Ця система дає змогу з високою точністю скидати звичайні “тупі” бомби з малих висот. Такі структурні та електронні новації роблять F-16 надзвичайно потужним і універсальним літаком.
Існує як одномісна, так і двомісна модель літака.
Де й коли використовувався “Бойовий сокіл”
Відомо, що літак F-16 застосовувався під час війни в Перській затоці в 1991 році. Ним були здійсненні атаки на аеродроми, військові виробничі об’єкти, місця розміщення ракет “Скад”, а також на інші цілі.
Окрім того, винищувачі F-16 також були залучені в операціях НАТО щодо бомбардування військової інфраструктури колишньої Югославії у 1999 році, а також у війнах в Іраку та Афганістані.
Ці винищувачі, окрім США, експлуатуються ще кількома країнами, зокрема Польщею, Бельгією, Нідерландами та Данією.
Скільки винищувачів F-16 та коли їх може отримати Україна
США заявили, що їхні пріоритети спрямовані на забезпечення потреб у наступі, які є важливими на цей момент. Тому вони будуть допомагати Україні у навчанні, проте на поставку літаків від Сполучених Штатів доведеться зачекати.
Не варто чекати літаків і від Британії, оскільки вона не має їх на озброєнні. Бельгія також міняє свої F-16 на F-35, але вони почнуть надходити лише наступного року, тому поки що постачання теж малоймовірне.
Як повідомляє Defense Express, протягом наступних місяців Україна може очікувати на передачу літаків F-16 від Нідерландів та Данії. Оскільки рішення щодо передачі F-16 вже на офіційному рівні обговорили у Данії, а питання можливості передачі літаків розглядали у Нідерландах ще на початку року. Для цих країн передача частини F-16 не становитиме критичної загрози обороноздатності, бо вони вже почали отримувати F-35 на заміну F-16.
“Орієнтовано, якщо брати лише ресурс Нідерландів та Данії, може йтися про одну-дві ескадрильї від Нідерландів та одну від Данії, тобто загалом від 24 до 36 машин з подальшим поступовим розширенням кількості літаків у міру прибуття з США нових F-35 та граничним загальним показником у 70 винищувачів F-16”, – повідомляє видання.
Нагадаємо, що у США вважають, що українські пілоти зможуть навчитися керувати американськими винищувачами F-16 не за 18 місяців, як оцінювалося раніше, а лише за чотири. Такого висновку дійшли у Військово-повітряних силах США після того, як два українські льотчики пройшли тренування на авіасимуляторах, стверджують у Yahoo News.
Щодо вартості, то вона залежить від модифікації винищувача F-16 і може становити від 11 і до 55 мільйонів доларів.
” ”
–>