Відомо, що певна кількість радіації не становить для людини жодної шкоди. Однак перевищення дозволених меж може призводити до розвитку променевої хвороби та навіть летального фіналу. Тому варто знати, як виявити небезпеку.
Як самостійно виміряти рівень радіації у повітрі та зрозуміти, чи є небезпека – детальніше читайте в матеріалі.
Мобільні застосунки для вимірювання радіації
Ваш смартфон також може виміряти рівень радіації за допомогою спеціальних датчиків у фронтальній та основній камері. Можливо, він зробить це не з такою точністю, як дозиметр, але ви все одно зможете зрозуміти рівень небезпеки.
EMF Detector
Застосунок працює дуже просто, у ньому немає багато функцій. На екрані відразу з’являється число, яке позначає кількість радіації у повітрі. Внизу також написано, наскільки високий рівень.
Програма є безкоштовною для користувачів iOS та Android.
GammaPix
Цей застосунок було створено урядом США. Програма може заздалегідь попередити вас про наявність радіоактивності. Однак застосунок є платним і доступний лише для пристроїв iOS.
Radiation Scan Pro
Безкоштовний застосунок для перевірки рівня радіації у повітрі. Його інтерфейс також не відрізняється суттєво від попередніх. На головному екрані у вас з’являється онлайн-дозиметр, який відображає кількість радіоактивних речовин відповідно до вашої місцевості.
Можна завантажувати як для iOS, так і для Android.
Окремий бот у Telegram
Крім застосунків і приладів, можна також використовувати чат-бот, який допоможе дізнатися рівень радіації. Він називається Radiation and Smog Alarm.
Для того, щоб бот міг надати вам інформацію, потрібно дати йому доступ до вашого місця знаходження. Тоді програма у вигляді таблиці надсилає перелік речовин, де вказано допустимі межі та поточний рівень.
Також бот визначає поточний стан якості повітря та пояснює, що означають наукові абревіатури в результатах.
А який допустимий рівень радіації?
Природна радіація не шкідлива для людини. Головну роль відіграє її рівень у повітрі.
Згідно з Нормами радіаційної безпеки України допустиме значення рівня радіаційного фону – 30 мкР/год, 300 нЗв/год.
0,3-1,2 мк3в/ч – це вже підвищений радіаційний фон.
При загальному зовнішньому опроміненні людини дозою 150-400 рад розвивається променева хвороба легкого та середнього ступеня тяжкості, при дозі в 400–600 рад – важка променева хвороба, опромінення понад 600 рад є смертельним.
” ”
–>