Стопа – надзвичайно складний відділ людського тіла, що складається з 26 кісток, а також м’язів та сухожиль. Вона має куполоподібну будову, тобто має склепіння. Поздовжні склепіння стопи поєднуються у два – внутрішнє і зовнішнє. Присутнє також поперечне склепіння, що утворюється головками плеснових кісток. Склепінчаста будова дозволяє стопі виконувати ряд функцій, найважливіші з яких – амортизаційна, балансувальна та опорна.
Зниження висоти внутрішнього поздовжнього та/або поперечного склепіння або їх сплощення називають плоскостопістю. Ця патологія порушує нормальну біомеханіку стопи, що зрештою призводить до болю в її передньому відділі, гомілкостопі, шиї, попереку, колінах. Носіння ортопедичних устілок від плоскостопості – це ефективний метод профілактики, та у багатьох випадках – корекції цієї патології.
Кожна стопа індивідуальна, зниження склепінь у всіх відбувається по-різному. Найчастіше зустрічається комбінована форма плоскостопості, коли одночасно знижується висота поздовжнього та поперечного склепіння. Часто ці процеси відбуваються нерівномірно відносно один одного. Крім того, у стопі можуть бути інші деформації, і в таких випадках ортез має вирішувати відразу кілька завдань. З огляду на ці причини, асортимент ортопедичних устілок дуже широкий, їх модельний ряд включає вироби, які підійдуть у більшості випадків, – він розрахований на “середню” ногу. Для клієнтів зі специфічними потребами багато ортопедичних магазинів пропонують послугу виготовлення індивідуальних устілок.
Конструкція та принцип роботи устілок від плоскостопості
Оскільки проблема полягає у зниженні висоти склепінь, устілка має забезпечити їх підтримку. Для цієї мети в її конструкції передбачені 2 ключові елементи – супінатор (для підтримки поздовжнього склепіння, повинен розташовуватися строго під ним) і метатарзальний валик (підтримує поперечне склепіння, розташовується відразу за плеснофаланговими суглобами). В залежності від своєї спеціалізації, ортез може мати як обидва ці елементи, так і тільки один з них.
Важливе значення має взаємне розташування цих елементів. При цьому у різних виробників, в моделях однакового розміру, взаємне розташування супінатора і метатарзального валика можуть дещо відрізнятися. При відвідуванні ортопедичного салону є сенс поміряти вироби різних брендів, щоб вибрати оптимальний варіант на вашу ногу.
Крім супінатора і метатарзального валика деякі моделі можуть мати особливим чином зроблену п’яту, а також спеціальну амортизуючу подушечку під нею, що дозволяє ефективно використовувати такі моделі в тому числі людям, які страждають від п’яткової шпори.
Устілки від плоскостопості відрізняються за рівнем жорсткості. Каркасні моделі найбільш жорсткі завдяки полімерним або карбоновим елементам у своїй конструкції. Вони призначаються при серйозних деформаціях стопи і виконують коригуючу функцію. М’які зразки призначені для профілактики плоскостопості та підвищення комфорту під час ходьби.
Щодо матеріалів, ортези можуть виготовлятися з гелю, піни, силікону, шкіри, латексу, пробки. Жорсткі моделі зазвичай являють собою багатошарову конструкцію, в основі якої лежить помірно еластичний каркас.
Поверхня ортопедичної устілки може мати покриття з бавовни, перфорованої шкіри, флісу, мікрофібри, бамбукового волокна, вовни та інших матеріалів.
Крім того, деякі моделі можуть мати антибактеріальний шар, який ефективно підтримує гігієну ніг та запобігає появі неприємного запаху.
Чи можна самостійно вибирати устілки?
Навіть за відсутності скарг ми рекомендуємо з метою профілактики періодично відвідувати ортопеда. За допомогою спеціального обладнання – подоскопа, він зможе точно діагностувати стан ваших стоп і надати корисні рекомендації щодо підбору устілок. Але загалом, люди без явних ортопедичних проблем можуть підбирати їх самостійно, орієнтуючись на власні відчуття, а також рекомендації консультанта магазина.
Якщо ж про покупку ортопедичних устілок ви задумалися через наявність хворобливих симптомів плоскостопості, якщо у вас проявляються болі в колінах, попереку чи шиї, візит до ортопеда суворо рекомендований. Не виключено, що в такому випадку знадобиться індивідуальне виготовлення ортезу під вашу ногу та подальше спостереження у лікаря, який за допомогою підклеювання спеціальних елементів на його задній стороні зможе ефективно вести корекцію стопи.
Плоскостопість – це серйозно. З роками воно негативно позначатиметься на вищележачих відділах організму, приносячи в життя постійний дискомфорт. Радимо ставитися до здоров’я своїх стоп з усією відповідальністю.
–>