Новини

У лікарні в Чернівцях будуть робити пересадку органів: коли почнуться операції

Лікарі Чернівецької обласної лікарні проводитимуть операції з трансплантології. Лікарі вже пройшли необхідне навчання.

Про це molbuk.ua розповів головний позаштатний експерт із трансплантології департаменту охорони здоров’я ОДА, хірург Сергій Бродовський.

У Чернівецькій області понад 20 хворих очікують на пересадку нирок. Сто людей лікуються методом гемодіалізу, бо їхні нирки вже не працюють належно.

“Є такий термін зараз в українській трансплантології “феномен Ковеля”. Коли у грудні 2019 року у районній лікарні Ковеля провели операцію з трансплантації серця. Для медиків це була серйозна новина. Я сприйняв це як сигнал, що такі операції можна робити і на базі Чернівецької обласної лікарні”, – розповідає головний позаштатний експерт із трансплантології департаменту охорони здоров’я ОДА, хірург Сергій Бродовський.

Після тривалого навчання та проведених операцій лікарі запевняють, що готові активніше впроваджувати трансплантологію в Чернівецькій обласній лікарні. 

“Вважаю, що в Чернівцях є хороші умови для таких операцій. У вересні начальник департаменту охорони здоров’я  Олег Чорний провів нараду, щоби запровадити операції з трансплантації органів в області. І ми стартували. У вересні ж лікарів скерували на спеціалізацію з трансплантології, яка тривала до лютого. Троє лікарів пройшли спеціалізацію з трансплантології. Ще четверо стали трансплант-координаторами. Це ті фахівці, які будуть спілкуватися з родичами донора, щоби отримати згоду на пересадку органів”, – каже хірург Сергій Бродовський.  

У грудні 2020 року обласна лікарня ввійшла до пілотного проєкту з трансплантації. Отримали ліцензію на проведення операцій із трансплантації.

Лікарі сподіваються, що такі операції в Чернівецькій обласній лікарні почнуть робити вже незабаром. Йдеться не лише про родинних донорів, але й отримання органів від посмертних донорів. 

“Родинна трансплантація досить поширена в Україні. Та наразі у законодавство вносять зміни, які дозволяють трансплантологам ширше використовувати посмертну трансплантацію. Саме проблеми на законодавчому рівні стримували розвиток цієї сфери. Зараз відбуваються зміни, які дозволяють рятувати життя сотням людей”, – пояснює Сергій Бродовський.

У 2020 році провели вже 255 операцій із пересадки органів.

“В Україні є понад 5000 пацієнтів, які потребують трансплантації. Держава взяла на себе витрати на операції з трансплантології. Лікарня, яка це робить, отримує бюджетне фінансування, а для пацієнтів операції безкоштовні. Усі пацієнти, які стоять у черзі на пересадку органів, підготовлені. Підписують згоду. Їхня сумка з речами завжди складена, тож вони готові до того, що їм можуть зателефонувати будь-якої миті та сказати, що з’явився шанс. Головне для них – дочекатися черги”, – каже Сергій Бродовський.

Незабаром в Україні обіцяють запровадити у системі “Дія” можливість зазначати про свою згоду стати донором. І лікарі сподіваються, що дедалі більше людей будуть підходити до цього усвідомлено й давати згоду. 

А поки що це доводиться робити родичам людини, яка раптово померла.

“Це непросто – родичу прийняти рішення, щоби органи були пересаджені. Я особисто чекаю, коли запрацює система “Дія”, де можна буде вказати, що я погоджуюся стати донором. Я для себе це чітко визначив”, – каже лікар. 

У Чернівецькій обласній лікарні запевняють, що готові у будь-який момент провести операцію з трансплантології, якщо буде потенційний донор. 

“Координатор після згоди родичів вводить дані в Єдину державну систему трансплантації, з якої вибирають реципієнтів за показами. Все це має здійснюватися в межах кількох годин. Залучаються до таких операцій виїзні бригади з Києва чи Львова, які беруть із собою необхідні технічні засоби. Ми готові робити операції, залучати до цього фахівців і рятувати життя тих, хто чекає на цей шанс”, – переконує Сергій Бродовський.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.